Yazılar

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir

Neden Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamız Gerekir?

Öncelik kısaca zorunlu trafik sigortasını bir tanımını yapalım. Motorlu araçların karayolunda kullanılması sırasında bir kimsenin yaralanması, ölmesi veya bir zarar söz konusu olduğunda belirli limitler çerçevesinde üçüncü kişilerin zararını karşılamayı amaçlaya yönelik devlet tarafından da zorunlu kılınan sigorta türüdür.

Trafikte motorlu taşıtların hızlı gelişimine paralel olarak, trafik kazaları beraberinde yaralanmalar, ölümler ve maddi kayıpların gelmesi sonucu bunların devlet tarafından kanunen korunması zorunlu bir durum haline gelmiştir. Karayolları trafik kanunu çerçevesinde trafiğe kayıtlı olan her aracı zorunlu trafik sigortası olması gerekir. Trafik sigortasının kapsamını ele alırsak. Kişi hasarlarının yanı sıra ölümle meydana gelebilecek hasarlar, avukatlık ücreti, mahkeme giderleri de tazminat içersinde yer alır. Zorunlu trafik sigortasında oranlar sabittir ve hasar ne olursa olsun belirlenen tazminat tutarından fazla tutar ödenmez. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan kişilerin araçları direk olarak bağlanır ve otoparka çekilir. Araç trafikten men edildikten sonra aracı otoparktan almak da çok zordur. Öncelikle aracın zorunlu trafik sigortası yaptırılır. Ve tebliğ ile birlikte otopark memuruna gidilir. Daha sonra sigorta cezası ve aracın otoparkta kaldığı güne göre alınan ücret ödenir. Bu işlemlerden sonra araç tekrar trafiğe çıkabilir. Araçların zorunlu trafik poliçe primleri ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğü gerer.

Trafik sigortası teminat limitleri araçların ilgili mesleki faaliyetlerine ve araç türlerine göre farklılık gösterir. Şimdi size zorunlu trafik sigortasında yer alan teminatları hakkında bilgi verelim.

       Birey başına vefat ve tedavi teminatı: Herhangi bir hasar esnasında her bir kişi için vefat ve tedavi masrafları karşılanır.

       Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Kaza durumunda her bir birey için verilecek olan vefat ve tedavi masrafını kapsar.

       Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa ödenen maddi zararı karşılamaktadır.

 

Trafik Sigortasız Otomobil ve Araçlar

Türkiye’de trafiğe çıkan araçların 3,5 milyonunun sigortasız olduğu açıklandı. Manisa, sigortasızlık oranı en yüksek il olarak kayıtlara geçti, İstanbul trafik sigortası ve Trabzon trafik sigortası ise en fazla sigortalı araç kullanılan şehirler oldu.
Trafik sigortası yapılması zorunlu olmasına rağmen bu konuya yeterli önem gösterilmiyor. Kazalarda sigortasız araç sahipleri büyük maddi külfet yaşıyor. Trafik kazasına sebep olan aracı sigortasız olan sürücü, hiçbir hak talep edemediği gibi üçüncü kişiye verdiği zarardan ötürü 250 bin TL’ye kadar tazminat ödemek zorunda kalabiliyor. Trafik sigortasının yıllık bedeli illere göre 175 ile 350 lira arasında değişiyor. Devamını Oku

Motorsikletin Artan Trafik Sigortası, Elektrikli Bisiklete Yöneltti

Ehliyetsiz kullanma, şarj edilebilir batarya ile hareket etmesi, plaka ve trafik tescili yaptırma zorunluluğunun olmaması gibi sebeplerle elektrikli bisikletlere her geçen gün ilgi daha da artıyor. Motorsiklet sürücülerinde ehliyet, plaka, tescil ve trafik sigortası şartı aranırken kullanmak için sürücü belgesi sahibi olma şartı da aranmayan 1000 lira ile 2 bin 500 lira arasında fiyatlarla satılan elektrikli bisikletler büyük rağbet görüyor.

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan, hatta hava kirliliğinin yoğun yaşandığı Çin’de motosiklete karşı hükümetin teşvik ettiği elektrikli bisikleti kullanmak için sürücü belgesi sahibi olmak da şart değil. Az yakıt tüketen taşıt, 60 kilometre hız yapabiliyor. Türkiye’de Aralık 2004’ten beri kullanılmaya başlanan elektrikli bisikletlere ilgi artıyor. İstanbul’da bir motosiklet firmasının bayiliğini yapan Mustafa Keleş, elektrikli bisikletlerin şarj edilebilir batarya ile sürücülerin düşük maliyetle kilometrelerce yol kat edebildiklerini söyledi. Devamını Oku