Yazılar

Trafik Sigortası Soorgulama

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik Sigortası her araç sahibi bireyin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür.

Bu sigortanın otomobil ve kamyonetler için genişletilmiş olanları da Allianz ve AXA sigorta şirketlerinde bulunmaktadır.

2014 yılının ocak ayında Hazine Müsteşarlığının düzenlediği kurala göre sigorta primlerini artık sigorta şirketleri belirlemektedir.

Ancak kişi başına ve kaza başına düşen ölüm ve tedavi masraf teminat ve güvencelerini yine Hazine Müsteşarlığı belirlemektedir.

Sigorta Primleri Nasıl Hesaplanır?

Hazine Müsteşarlığının 2014 yılının ocak ayında ‘ sigorta primlerini sigorta şirketleri belirleyecek’ kanunu rekabet ortamını arttırmıştır.

Rekabet ortamlarının artması sonucunda sigorta şirketleri ve acenteler tarafından internet ortamında sigorta primleri hesaplama siteleri artmıştır.

Bu sitelere girerek, öncelikle arabanızın plakasını daha sonra arabanızın kasko ve trafik poliçesinin olup olmadığını yazmanız gerekmektedir.

Sonra TC kimlik numarasınız ve diğer bütün kişisel bilgileriniz yazılmalıdır. Arabanızın markası, türü ve modeli bunun yanı sıra arabanızın kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgilerini yazarak sigorta primlerinizi öğrenebilirsiniz.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Aracınızın hasarsız olması durumunda ‘hasarsızlık indirimi’ alabilirsiniz. Sigorta şirketinde kayıtlı olduğunuzda 4. Basamaktan kaydedilirsiniz.

Kaza yapmadığınız ve ödemelerinizi zamanında yaptığınızda 7. Basamağa kadar yükselebilirsiniz ve primleriniz oldukça düşer. Ancak kaza yaptığınızda 1. Basamağa kadar düşer ve sigorta primleriniz yükselir.

2012 Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları her yıl başında güncellenir. Aslında daha çok eskiden böyleydi. 2008 yılından itibaren geçilen serbest tarife sebebiyle sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası fiyatlarını neredeyse sitedikleri zaman güncelleme hakkını elde etti. Ve 2-3 ayda bir sigorta primleri zamlandı veya indirime gidildi.

Trafik Sigortası 2012 yılında çoğunlukla fiyatların yükseldiği bir dönem oldu. Büyük sigorta şirketleri bu durumun aksine, genelde rekabet amaçlı bu branştan zarar etmelerine rağmen, fiyatı hep aşağıda tutmaya çalışırlar. Diğer şirketler ise, kar zarar hesabına daha bir önem verip mümkün olduğunca mantıklı primler almaya çalışırlar.

2008 yılından sonra aşama aşama geçilen serbest tarife sisteminden sonra, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yani (34, 06, 35 plaka) primler en üst basamaktan hesaplandı çoğunlukla. Bunun yanında geride kalan diğer iller ise, trafik-kaza vb. durumları dikkate alınarak daha düşük basamak-fiyat grubunda yer aldılar. Bu fiyat farklılıkları nedeniyle, 2 il arasında aynı araca ait trafik sigortası fiyatları arasında rahatlıkla 2 katı farklar görülebilmekte.

Aracınıza ait en uygun zorunlu trafik sigortası primini öğrenmek için aşağıdaki formu doldurmanız veya buraya tıklamanız yeterli. Devamını Oku