Yazılar

Trafik Sigortası Yaptırma

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan ve Taşıtlar İl Müdürlüğüne kayıtlı aracı olan her bireyin yaptırmak zorunda olduğu sigorta türüdür.

Sigorta şirketleri ve acenteler riskleri üstlenirler ve karşılığında prim alırlar.

Bu primler bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Hazine Müsteşarlığının serbest prim uygulamasından sonra oluşan rekabet ortamı sonrasında acente ve şirketler, kendi mali güçlerine göre prim belirlemektedir.

Poliçe Primlerini Etkiyen Unsurlar

Zorunlu Trafik Sigortası, bireylerin yaptırmadığı takdirde araçlarına el koyulduğu bir sigorta türüdür. Bu yüzden poliçe primlerini etkileyen birçok etken vardır.

Bu etkenler şöyle sıralanmaktadır;

  • Aracın Markası ve Modeli
  • Aracın Türü ( Kamyon, Otomobil, Traktör)
  • Aracın Kayıtlı Olduğu İl ve İlçe

Gibi durumlar poliçe primlerinin hesaplanması konusunda oldukça etkilidir. Bunun nedeni, kalabalık bir şehirde yaşanan kaza oranıyla kalabalık olmayan bir ilde yaşanan trafik kazası oranının değişmesidir.

Poliçe Primleri Neden Farklı Hesaplanır?

Prim hesaplamaları istatistik değerlendirmelere göre hesaplanmaktadır. Bu değerlendirmeler, şirketin ya da acentenin belirlediği pazarlama prensipleri, şirketin piyasa gücü, sermaye piyasası ve diğer mali faktörler etkilidir.

Poliçe primleri, süresi dolmadan yeniden ödenmelidir. Ödenmediği durumda aylık %5 oranında zam yapılmaktadır. Bu zam toplam poliçenin yarısını geçmemektedir.

Trafik Sigortası ödeme faktörleri, arasın hasarsız olmasına bağlı olarak da değişmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırma nedeni, zorunlu olmasının yanı sıra kamu güvenliğini de etkilemektedir.

Buna bağlı olarak bu sigorta ile kaza yapan araç hasar verdiği aracın yüzde kaç kusurlu olduğu belirlenerek hasarı sigorta şirketi tarafından karşılamaktadır.

Poliçe primleri, aracın markası, modeli, türü (kamyon, otomobil, traktör), aracın kayıtlı olduğu il ve ilçe gibi nedenlerle bağlantılıdır. Ayrıca hasarsızlık indirimi ile hasarsız olan araçlara indirim yapılmaktadır.

Araç Sigortası Ödeme

Araç Sigortası Hesaplama

Trafik sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan ve Taşıtlar İl Müdürlüğüne kayıtlı aracı olan her bireyin yaptırmak zorunda olduğu sigorta türüdür.

Sigorta şirketleri ve acenteler riskleri üstlenirler ve karşılığında prim alırlar.

Bu primler bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Hazine Müsteşarlığının serbest prim uygulamasından sonra oluşan rekabet ortamı sonrasında acente ve şirketler, kendi mali güçlerine göre prim belirlemektedir.

Araç Sigortası Hesaplamasını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken bazı faktörler sayesinde indirimden yararlanabilirsiniz.

Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

  • Hasarsızlık İndirimi
  • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı
  • Ferdi Kaza Teminatı

Olarak bilinmektedir.

Hasarsızlık indirimi, sigorta yaptırmak isteyen bireylerin araçlarının daha önce bir kaza geçirmemiş olmasıdır.

Ek güvence olarak tanınan, Ferdi Kaza Teminatı ise sigortalı aracı kullanan bireyin kaza sırasında ölümü, yaralanması ya da sakat kalması durumunda belirtilen miktarda sağlanan güvencedir.

İhtiyari Mali Mesuliyet ise sigortanın limitini aşan hasar tutarlarını karşılamak amacıyla verilmektedir.

Araç Sigortası Yapılırken Neye Dikkat Edilir?

Zorunlu Trafik Sigortası yapan acente ve sigorta şirketleri kendi mali durumlarının yanı sıra araçla ilgili özelliklere de göz önünde bulundurmaktadır.

Sigorta yapılan aracın, modeli, türü, büyüklüğü ve kayıtlı olduğu il de dikkat edilen faktörler arasında bulunmaktadır. Çünkü kaza sırasında aracın yükü ve şehrin ne kadar kalabalık olduğu önemli bir etkendir.

Sigorta sorgulama nasıl yapılır

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası ile aracınızı, kendinizi ve kamuyu güvence altına alırsınız.

Bu sigorta ile aracınız kaza yaptıktan sonra yüzde kaç kusurlu olduğunuz ve karşı aracın hasar miktarı belirlenmektedir.

Ve sigorta şirketi tarafından hasar karşılanmaktadır.

Aracınızın özelliklerine göre belirlenen sigorta primlerini ödeyerek araç sigortası yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortasını Primlerini Etkileyen Faktörler

İnternet kullanımının artması ve teknolojinin gelişmesiyle internet üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemi artmıştır.

Sigorta şirketleri ve acenteler en uygun fiyatı vermek için sizden bazı bilgiler istemektedir.

Bu bilgilere bakılarak aracınızın kaza oranı hesaplanır ve size sigorta primi seçenekleri sunulur.

Özellikle Hazine Müsteşarlığının 2014 yılının ocak ayında belirlediği  ‘ sigorta şirketleri kendi primlerini kendi belirleyecek’ kuralına bağlı olarak rekabet ortamı artmıştır ve online sorgulamalar yapılmaya başlanmıştır.

En Uygun Sigorta Hangi Araçlara Yapılmaktadır?

Araçlar için hazırlanan basamak sistemine göre 1. Basamaktaki araçlar en fazla primi 7. Basamaktaki araçlar en az primi ödemektedir.

Araçlar ilk sigorta yaptırdıklarında 4. Basamakta sisteme dâhil olmaktadır. Daha sonra kaza yapma ya da yapmama durumuna göre ödeyecekleri primler yükselir ve düşer.

Aracınızın ruhsat seri numarası, aracınızın markası, modeli, türü, kayıtlı olduğu il ve ilçe gibi bilgilerin yanı sıra kişisel bilgilerinizi kullanarak aracınızı ve sigorta primini sorgulayabilirsiniz.

Sigorta Şirketleri ve Çağrı merkezleri

Sigorta Şirketleri ve Çağrı Merkezleri

Yapacağınız her sigorta sağlıklı ve uzun bir hayatın güvencesidir.

Sigorta yaptırarak en zor anlarınızda maddi desteği sigorta şirketlerinde bulabilirsiniz.

Her sigorta şirketinin kendi belirlediği primleri ödeyerek sigortanızı yaptırabilirsiniz. Sigorta primleri hakkında bilgi almak için Çağrı merkezleri aracılığı ile 24 saat bilgi alabilirisiniz.

Sigorta teklifleri arasında karşılaştırma yaptıktan sonra hoşnut kalmadığınız bir durumda ya da sigorta başvurusu yapmak için çağrı merkezlerini arayabilirsiniz.

Sigorta Tekliflerini Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle aracınızın bilgileri ( aracın plakası, aracın ruhsat seri numarası, aracın türü, aracın markası ve modeli, aracın kayıtlı olduğu il ve ilçe) yazılarak, daha sonra ise kişisel bilgilerinizi ( TC kimlik numarası, isim ve soy isim) yazarak internet üzerinden online teklifler alabilirsiniz.

Aldığınız teklifler arasında karşılaştırmalar yapabilirsiniz ve istediğiniz sigorta şirketleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Çok fazla seçenek arasından size en uygununu bulmak internet üzerinden oldukça kolaylaşmıştır.

Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birbirinden uygun sigorta teklifleri arasından birini seçtikten sonra, sigorta şirketi çağrı merkezleri telefon numaralarıyla karşılaşacaksınız. Bu numara ile seçtiğiniz sigorta şirketini arayabilirsiniz.

Aracınızın ruhsat bilgileri ve sizin kişisel bilgileriniz ile internet üzerinden aldığınız tekliflerin yanı sıra telefonla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Onaylanan sigorta başvurusu sonrasında sigorta poliçeniz evinize kargo ile yollanmaktadır.

Trafik Sigortası Soorgulama

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik Sigortası her araç sahibi bireyin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür.

Bu sigortanın otomobil ve kamyonetler için genişletilmiş olanları da Allianz ve AXA sigorta şirketlerinde bulunmaktadır.

2014 yılının ocak ayında Hazine Müsteşarlığının düzenlediği kurala göre sigorta primlerini artık sigorta şirketleri belirlemektedir.

Ancak kişi başına ve kaza başına düşen ölüm ve tedavi masraf teminat ve güvencelerini yine Hazine Müsteşarlığı belirlemektedir.

Sigorta Primleri Nasıl Hesaplanır?

Hazine Müsteşarlığının 2014 yılının ocak ayında ‘ sigorta primlerini sigorta şirketleri belirleyecek’ kanunu rekabet ortamını arttırmıştır.

Rekabet ortamlarının artması sonucunda sigorta şirketleri ve acenteler tarafından internet ortamında sigorta primleri hesaplama siteleri artmıştır.

Bu sitelere girerek, öncelikle arabanızın plakasını daha sonra arabanızın kasko ve trafik poliçesinin olup olmadığını yazmanız gerekmektedir.

Sonra TC kimlik numarasınız ve diğer bütün kişisel bilgileriniz yazılmalıdır. Arabanızın markası, türü ve modeli bunun yanı sıra arabanızın kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgilerini yazarak sigorta primlerinizi öğrenebilirsiniz.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Aracınızın hasarsız olması durumunda ‘hasarsızlık indirimi’ alabilirsiniz. Sigorta şirketinde kayıtlı olduğunuzda 4. Basamaktan kaydedilirsiniz.

Kaza yapmadığınız ve ödemelerinizi zamanında yaptığınızda 7. Basamağa kadar yükselebilirsiniz ve primleriniz oldukça düşer. Ancak kaza yaptığınızda 1. Basamağa kadar düşer ve sigorta primleriniz yükselir.

2012 Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları her yıl başında güncellenir. Aslında daha çok eskiden böyleydi. 2008 yılından itibaren geçilen serbest tarife sebebiyle sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası fiyatlarını neredeyse sitedikleri zaman güncelleme hakkını elde etti. Ve 2-3 ayda bir sigorta primleri zamlandı veya indirime gidildi.

Trafik Sigortası 2012 yılında çoğunlukla fiyatların yükseldiği bir dönem oldu. Büyük sigorta şirketleri bu durumun aksine, genelde rekabet amaçlı bu branştan zarar etmelerine rağmen, fiyatı hep aşağıda tutmaya çalışırlar. Diğer şirketler ise, kar zarar hesabına daha bir önem verip mümkün olduğunca mantıklı primler almaya çalışırlar.

2008 yılından sonra aşama aşama geçilen serbest tarife sisteminden sonra, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yani (34, 06, 35 plaka) primler en üst basamaktan hesaplandı çoğunlukla. Bunun yanında geride kalan diğer iller ise, trafik-kaza vb. durumları dikkate alınarak daha düşük basamak-fiyat grubunda yer aldılar. Bu fiyat farklılıkları nedeniyle, 2 il arasında aynı araca ait trafik sigortası fiyatları arasında rahatlıkla 2 katı farklar görülebilmekte.

Aracınıza ait en uygun zorunlu trafik sigortası primini öğrenmek için aşağıdaki formu doldurmanız veya buraya tıklamanız yeterli. Devamını Oku