Yazılar

trafik-sigortasinda-dikkat-edilecekler

Trafik Sigortası Bedeli Nasıl Belirlenir?

 

Trafik sigortası, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. Limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından standart olarak belirlenmiştir. Ancak rekabet ortamı oluşturmak amacıyla poliçe primlerinde serbest tarife uygulamasına geçilerek, her sigorta şirketinin kendi tarifesini oluşturmasına imkan tanınmıştır.

Trafik sigortası, araç sahiplerinin herhangi kaza durumunda mağduriyetlerin giderilmesi açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Yaptırılmaması durumunda araç sahibi en başta aracın trafikten men edilmesi olmak üzere, gecikme halinde de para cezası ile karşı karşıya kalır. Gecikme cezası trafik sigortası poliçe priminin yarısından fazlası olamaz.

trafik-sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortası Primlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aracın Bağlı Bulunduğu İl

Araçların plakasının bağlı bulunduğu şehirlerin trafik yoğunluğu ve bu şehirlerdeki kaza istatistikleri poliçe primlerini etkiler.

Aracın Marka Ve Modeli

Araçların zamanla yıpranmalarına bağlı olarak kaza riski arttığından dolayı model yılı prim miktarlarında etkilidir. Ayrıca poliçe primi araç markası ve fiyatına göre değişiklik gösterir.

Aracın Sınıfı

Sigorta primleri araçların ticari, hususi, otomobil, kamyon, traktör, motosiklet ve benzeri türlerine göre sınıflandırılıp fiyatlandırılır.

Kaza Durumu

Aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı prim miktarında etkilidir. Sürekli kaza yapan araçlarda artan oranda prim arttırılırken, kaza yapmayan araçlara ise hasarsızlık indirimi uygulanır.

Poliçenin Yenilenmesi

Poliçelerin zamanında ödenmesi durumuna göre fiyatlar değişebilir. Geciktirilmesi halinde prim miktarı olumsuz etkilenecektir.

 

 

 

 

 

 

neden-trafik-sigortasi-yaptirmaliyiz

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

 

Trafik sigortası; maddi ve manevi bakımdan araç sahiplerini, ve kazaya uğrayan kişileri koruyan bir sistemdir. Bu sistemin amacı; her yıl belirlenen limitler dahilinde, herhangi bir kaza meydana gelmesi halinde karşı tarafta ve hem araçlarda hem şahıslarda oluşan hasarların giderilmesidir. Trafik sigortası yaptırmak bu açıdan hayati önem taşımaktadır.

trafik-sigortasi-yaptirma-nedenleri

Trafik Sigortası Yaptırmak

Trafik sigortası yaptırmak, oluşacak motorlu kara taşıtları kazalarında meydana gelen maddi hasarları karşılar. Yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası karşı tarafa verilen hasarların karşılanmasını da sağlıyor olduğu için, araç sahiplerini sıkıntıya sokacak maddi zorlukları da ortadan kaldırmış olur. Tazminat tutarı yaşam kaybı gibi durumlarını da karşılamaktadır. Mahkeme masrafları ve avukat giderleri gibi tutarların karşılanmasını da kapsamakta olduğundan, kişinin yoksunluk çektiği durumların da telafisinde önem taşımaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırılmadığında

Zorunlu olan trafik sigortasının yaptırılmaması halinde, araç kazaya karıştığı zaman trafik şube ekiplerince araca el konulur ve trafik şube otoparkına çekilir. Bunun yanı sıra rutin trafik kontrollerinde de aracın sigortası olmadığı tespit edilebilir. Trafik kontrollerinde ilk olarak aracın trafik sigortasına bakılmaktadır. Bundan sonra oldukça zor ve meşakkatli bir süreç başlar. Bağlı aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için çok sayıda prosedürün yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamada maddi manevi bir çok kaybın önlenmesi açısından trafik sigortası yaptırılması oldukça önemlidir.

 

trafik-sigortasinin-hayat-kurtardigi-durumlar

Trafik Sigortasının Hayat Kurtardığı Durumlar

 

Trafik sigortası ülkemizde bütün araçlar için zorunlu olan ve senelik olarak yenilenen; olası bir kaza ya da hasar durumunda üçüncü kişilerde meydana gelebilecek bedeni ve maddi hasarları karşılamak amacıyla yaptırılması gereken bir sigortadır. Trafiğe sigortasız çıkmanız durumunda parasal cezalara tabii tutulacağınızın yanı sıra aracınız trafikten men edilir. Bu süreç aracınızın çekildiği otopark ücreti vs. gibi ödemeler yapmak zorunda da olacağınızdan, maddi açıdan da yıpratıcı olacaktır.

trafik-sigortasi

 • Trafik Sigortasının Faydaları

Trafik sigortası dediğimiz üzere bir kaza durumunda üçüncü kişilere verilen hasarları karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Yani kaza durumunda mağdur olan kişilerin güvencesini sağlamaktadır. Özellikle ülkemizdeki trafik yoğunluğu ve kaza oranlarına bakıldığında bir gün sizlerin de mağdur duruma düşmesi olasıdır. Kaza durumunda suçlu olan tarafın siz olması durumunda dahi ortaya çıkacak masraflar sizin cebinizden değil yaptırdığınız sigorta tarafında ödenmektedir. Yani zorunlu trafik sigortası sizleri de doğabilecek maddi bir yükümlülükten de kurtarmaktadır. Son olarak sigortanız kişi başı vefat ve tedavi tazminatı, kaza başına vefat ve tedavi tazminatı, avukatlık giderleri gibi durumları da teminatı altına almaktadır. Kısaca trafik sigortası sizleri oluşabilecek maddi yükümlülüklerden fazlaca kurtarmaktadır. Sizlerin de her zaman risk altında olduğunu unutmamalı ve trafik sigortanızı yaptırarak önleminizi almalısınız.

 

trafik-sigortasi-ucreti-odenme-yontemleri

Rizikonun Gerçekleşmesi Halinde Sigorta Yaptıranın Yükümlülükleri

 

    Ülkemizde, araç sahibi olan herkesin 2198 sayılı kanun ve yönetmelikler gereği trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafiğe çıkan araç, hangi tip olursa olsun, bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası; bir kaza olduğunda hiç suçu olmayan karşı tarafın maddi ve manevi tüm zararını karşılamaya yöneliktir. Trafik sigortası kazaya neden olan araç sahibinin zararlarını karşılayan bir sigorta değildir. Bu kasko sigortası ile ilgili bir durumdur. Trafik sigortasını yaptırmayan bir araç, kaza olsun yada olmasın trafik işlemlerine yakalandığı takdirde cezai işleme tabi tutulmaktadır.

trafik-sigortasi

 Trafik sigortasında “Riziko” nedir?

Riziko; kişilerin para ile ölçülebilen maddi menfaat ve çıkarlarını tehdit eden tehlikelerdir. Rizikonun gerçekleşme durumu ise trafik sigortası primlerini belirlemede çok önemli bir detaydır.

 

Rizikonun Gerçekleşmesi Durumunda Sigorta Ettirenin Yükümlülükleri

Trafik sigortası yaptıran kişi rizikonun gerçekleşmesi durumunda bazı hususları yerine getirmek zorundadır. Bu yükümlülükler ise;

 • Sigorta yaptıran kişi, hasarın olduğu andan itibaren en geç 5 iş günü içinde sigorta şirketini durumdan haberdar etmek zorundadır.
 • Sigortalı kişi, sigorta sahibi değilmiş gibi tüm koruma ve kurtarma önlemlerini almakla yükümlüdür. Ayrıca sigortalı kişi, sigorta şirketinin vermiş olduğu tüm teminatlara da uyma yükümlülüğüne sahiptir.
 • Sigorta sahibi kişi, oluşan hasarın tazmin edilmesi için gerekli tüm belgeleri eksiksiz olarak sigorta şirketine iletmelidir. Sonuçların tespit edilmesinde bütün belgelerin eksiksiz ve tam verilmesi, tazmin sürecini hızlandıran önemli bir detaydır.
 • Eğer karşı taraf, hasar nedeniyle mahkemeye başvurur ve tazminat talebinde bulunurda, sigorta sahibi kişi, bu durumu mutlaka sigorta şirketine bildirmelidir. Ayrıca, mahkeme tarafından gelen, davet, ihbarname gibi bütün belgeleri de sigorta şirketine vermelidir.
 • Ayrıca eğer, sigorta sahibinin kaza hasarını tazmin edebilecek başka bir sigorta poliçesi varsa da bunu da sigorta şirketine bildirmelidir. Bunun en önemli nedeni ise, trafik sigortasının kişiyi sadece maruz kaldığı haksız taleplere karşı koruyabilmesidir.

 

trafik-sigortasi-nedir

Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

          Hepimiz hemen her gün araç kullanıyor, trafiğe çıkıyoruz. Ya da bazen uzun yıllardır, hayalini kurduğumuz araba için para biriktirmeye çalışıyoruz. Fakat ne olursa olsun, eğer araba kullanıyorsak, bir arabamız varsa; TRAFİK SİGORTASI da olması gerekir.

İşe gidip gelirken, tatile çıktığımızda, şehir içi ulaşımda, kısacası gideceğimiz birçok yerde arabayı tercih etmektedir birçok insan. Araba sahibi olmak güzel bir şeydir aslında; çünkü gideceğimiz yere daha çabuk varma, rahat ve konforlu bir yolculuk yapma imkânı verir bize. Ancak bunun yanında, zaman zaman bazı üzücü kazalar yaşamakta ve insanlar ölmekte, araçlar çoğu zaman ciddi şekilde zarar görmektedir.

trafik-sigortasinda-dikkat-edilecekler

TRAFİK SİGORTASI; meydana gelen bir kazanın ardından diğer otomobillere veya üçüncü şahıslara zarar vermeniz durumunda kendinizi teminat altına almanızı sağlayan zorunlu bir sigorta türüdür. Çoğu zaman insanlar, Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası ile karıştırılır. İkisi arasında ki fark şudur;     

Trafik Sigortası; sigortayı yaptıranın aracının değil, karşı tarafın zarar gören aracının zararlarının karşılanması amacıyla yaptırılan bir sigorta türüdür. Bu konuda dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır tabii ki. Bu kurallardan bazıları şunlardır; Trafik Sigortası, Türkiye Sınırları İçerisinde geçerli olan bir sigortadır. Ayrıca bu sigorta, poliçede başlama ve sona erme tarihlerinin yazılı olduğu günlerde, aksi bir durum olmadıkça öğlen 12’de başlar ve öğlen 12’de sona erer. Başınıza gelen bir kazanın ardından ortaya çıkan masraflar, sigorta yaptırdığınız için sigortacı tarafından karşılanacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı, trafik sigortası yaptırmanız, hem sizi, hem de zarar verme ihtimaliniz olan diğer kişileri güvence altına alacaktır. Siz de TRAFİK SİGORTA‘nızı yaptırın ve herhangi bir kazada karşılaşacağınız sorunları ve masrafları en aza indirin…

zorunlu-trafik-sigortasi-hesaplama

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Farkları

 

Kimi zaman akıllarda karışıklığa yol açan trafik sigortası ve kasko arasındaki ayrımı sizler için açıklıyoruz.

zorunlu-trafik-sigortasi-hesaplama.jpg

 

 • Trafik Sigortası Nedir?

Öncelikle trafik sigortası zorunlu olmakta olup, trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları tespit edildiği takdirde aracın bağlanmasına sebep oluşturacak yasal bir zorunluluktur. Herhangi bir hasar durumunda sizin aracınızın değil; karşı taraftaki araca ya da kişiye verilebilecek maddi zararları güvence altına almaktadır. Belirttiğimiz gibi her araç sahibi bu sigortayı yaptırmakla ve sigorta sürelerini takip etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde araç trafikten men edilecek şekilde işleme tabi tutulmaktadır. Bu durum hem sizi aracınızdan edeceği gibi; sigortasız araç ile trafiğe çıktığınız için para cezası ödeyecek hem de aracınızın çekildiği otoparka da aracınızın orada kaldığı her gün için ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Sigorta limitleri, her sene değişmekte olup, olası bir kaza durumunda ödenecek miktar karşı tarafta meydana gelen bedenen yaralanmanın durumuna bağlı olmakla birlikte; maddi hasar durumunda da ödenecek miktarda farklılıklar görülebilir.

 • Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, mal sigortalarının türlerinden bir tanesi olmakla beraber isteğe bağlıdır ve kasko edilen aracın hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda, trafik sigortasından farklı olarak sigortayı yaptıran kişiye tazminat ödenmesini sağlamak için yapılmaktadır. Sigorta kapsamını isteğinize bağlı olarak genişletebilirsiniz. Ücretlendirme, zorunlu trafik sigortasından biraz daha fazla olmakta olup, kendi olası maddi zararlarınızı karşılamak üzere yapılmaktadır.

 

 

hasarli-arac-sigorta-kapsaminda-mi

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası, zorunlu olmakla birlikte her araç sahibinin yaptırmasının gerektiği; yaptırılmadığı takdirde ise aracınızın trafikten men edilmesinden, birçok parasal cezaya da uğrayabileceğiniz bir sigorta türüdür. Sigorta kapsamındaki teminatlar her araç için aynı olmakla birlikte, teminat şartları aynı olmak üzere, teminat limitleri aracınızın türüne göre değişmektedir.

hasarli-araclarda-sigorta

Trafik sigortası neleri kapsar?

Zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza durumunda karşı tarafta meydana gelebilecek bedeni ve maddi hasarları karşılamak için yapılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortasının teminatları başlıca şöyledir:

 • Kişi başına vefat ve tedavi: Herhangi bir hasar durumda her bir üçüncü kişi için ödenmesi gereken tedavi ve vefat masrafları, poliçede belirlenen limitlerle karşılanır.
 • Kaza başına vefat ve tedavi: Herhangi bir hasar durumunda tüm üçüncü kişiler için ödenmesi gereken vefat ve tedavi masraflarının tamamı, poliçede belirlenen limitlerle karşılanır.
 • Araç ve kaza başına maddi hasar: Olası kaza ve hasar durumunda karşı tarafa verilen ve ödenmesi gereken maddi zararlar, poliçede belirlenen limitlerle karşılanır.

Yani, yaptıracağınız zorunlu trafik sigortası, sigortalı olan aracın değil; bir diğer araçta meydana gelecek hasarların ödenmesini güvence altına almakta olan bir sigortadır. Trafik sigortası, tüm sigorta şirketleri tarafından aynı teminatlar çerçevesinde yapılmakta olup; prim ve limitleri ile uygulama şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenerek resmi gazetede yayınarak yürürlüğe girmektedir.

trafik-sigortasinin-degismesi.png

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenmeli?

Sigorta gerçekleşmemiz risklerin gerçekleşmesi göz önünde bulundurarak belirli prim ödemesi karşılığında her türlü hasarın güvence altına alınmasıdır.

Sağlık sigortası, hayat sigortası, kasko gibi sigortalar kişinin isteğine bağlı yapılan zorunlu olmayan sigortalar olduğu gibi, trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir. Zorunlu olması ve poliçenin yapılmamasının bazı yaptırımları olduğu göz önünde bulundurulunca ne sıklıkta ve ne zaman değişeceği özellikle takibi yapılması gerek bir konudur.

Trafik Sigortası nedir?

Trafik sigortası, meydana gelebilecek her hangi bir kaza durumunda diğer araç ve karşınızdaki diğer kişilere verilebilecek zararları teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.

Trafik sigortası yaptırmak neden zorunludur?

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yada kısaca trafik sigortası karayolları trafik kanununca zorunlu kılınmıştır.2918 karayolları kanunu gereğince karayollarına çıkan tüm araçlar trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafik sigortası yaptırmayan motorlu araçlar bağlanarak, trafikten men edilir.

Trafik sigortası ne sıklıkta ne zaman değişmesi gerekmektedir?

Trafik sigortası ne sıklıkta ne zaman değişmektedir konusu trafik sigortasının zorunlu olmasından dolayı önemlidir. Trafik sigortası poliçesinin süresi bir yıl olup her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Poliçe başlangıç tarihi itibarı ile bir yıl geçerli olup poliçe tarihinin bitiminde tekrar yenilenmesi gerekir.

Trafik sigortası ile kaskonun farkı nedir?

 Trafik sigortası kaza meydana geldiğinde karşı tarafın hasarını karşılar, kasko ise sizin hasarlarınızı karşılar. Trafik sigortası yaptırılması zorunlu olup, kasko isteğinize bağlı olarak yaptırılır.

 

trafik-sigortasi-kapsami

Trafik Sigortası Kapsamına Giren Teminat Türleri Nelerdir

Trafik Sigortası Kapsamında Teminatlar

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde yolculuk yapan tüm motorlu araçların yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Bu sigortayı yaptırmayan araçlar bir uygulama esnasında trafikten men edilecektir.

teminat-turleri

Trafik Sigortası Nasıl Çalışır?

Trafik sigortası, sigorta sahibinin zarar verdiği kişi veya kişilerin hasarını karşılamaktadır. Burada önemli olan konulardan biri kazada ki kusur oranıdır. Eğer yaptığınız kazada tam kusurluysanız sigorta şirketiniz karşı tarafa tam ödeme yaparken, karşı tarafın sigorta şirketi size hiçbir ödeme yapmayacaktır. Veya kusurun yarı yarıya paylaşılması durumunda sigorta şirketleri hasarınızın sadece yarısını ödeyecektir.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası yapmak için birçok sigorta şirketi mevcuttur. Poliçelerinin içeriği farklı olan bu şirketler sizlere farklı fiyatlar sunacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu poliçelerin sağlam olması ve sigorta şirketinin güvenilir olmasıdır.

trafik-sigortasi-kapsami

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortası sadece poliçede yazan teminatları kapsamaktadır. Bu teminatlar şu şekildedir:

 • Sigorta limitleri içerisinde kalmak şartıyla, kişilerin vefat etmesi veya yaralanması durumunda yapılacak ödemeler
 • Etrafa verilen maddi hasarlar için yapılacak ödemeler
 • Kaza sonrası yaralanma durumunda tüm kişilerin tedavi masrafları
 • Karşı tarafın aracına verilecek her türlü maddi hasar sigorta firması tarafından teminat altına alınmıştır.

 

trafik-sigortasi-cezasi

Zorunlu Trafik Sigortası Cezası

Zorunlu trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan karayollarında trafiğe çıkmış tüm motorlu taşıtların zorunlu olarak yaptırılması gereken ve kaza durumunda maddi manevi oluşan hasarları güvence altına alan bir sigorta çeşididir.  Zorunlu trafik sigortasının tüm motorlu araçlar tarafından yapılmasını şart koşan yasa Türkiye Cumhuriyeti’nin 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda açıkça belirtilmiştir. Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmamanın cezası ise sürücüleri mağdur edecek bir şekildedir.

zorunlu-trafik-sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Yaptırımları ve Cezaları Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamış yada Zorunlu Trafik Sigortası’nı yenilememiş motorlu taşıt sürücülerinin araçlarına ceza olarak trafik ekipleri tarafından el konulur. Bunun için 77 Türk lirası tutarında ufak bir meblağ para cezası kesilse de asıl uzun süren prosedür bu değildir. Zorunlu Trafik Sigortası bulunmayanlar için yaptırımlar oldukça ağırdır. Öncelikle Zorunlu Trafik Sigortası bedelini ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra aracınızın götürüldüğü otoparka giderek görevli memura Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırdığınıza dair belgeyi teslim edip onaylatmanız gerekir. Bunun ardından aracınızı götüren  çekici için ve otoparkta kaldığı gün sayısı için ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun işlemlerin eksiksiz tamamlanmasının ardından aracınızın tekrar trafiğe çıkmasına izin verilir.

trafik-sigortasi-cezasi

Poliçeyi Taşımamaya Ceza

Eğer Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırdıysanız ve poliçeniz yanınızda değilse trafik kontrolüne girdiğinizde trafik memurları tarafından size uygulanacak ceza yukarıda belirttiğimiz prosedür ile aynı olacaktır.

Trafikte, Zorunlu Trafik Sigortası ile ilgili ceza almak istemiyorsanız sigortanızı zamanında yaptırmalısınız ve poliçenizi daima aracınızda bulundurmalısınız.