Yazılar

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunda Olanlar

Trafik sigortasında araç sahibi – işleten girişimci – motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunanlar – yabancı plakalar yer alır.

Yetkili kurum tarafından satış belgesi düzenlenmiş araç sahibi kişiler, uzun süreli kiralama veya aracı rehin alan kişiler, motorlu aracı kendi adında işleten tüzel ve gerçek kişiler ile girişimci sıfatını almış kişiler zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadırlar.  Motorlu taşıtlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunanlar araçla ilgili sorumlu olan kişiler, bakım-onarım yapmak zorunda olanlar, mali zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Bu kişiler yaptırdıkları zorunlu trafik sigortasını da belgelemekle yükümlüdürler. Motorlu araçlarla yarışlara katılanlar ve yardımcı kişiler yarışlar sırasında meydana gelebilecek kazalara karşı sigorta yaptırmakla yükümlüdürler. Motorlu araç römorkları ve çekilen araçlara yönelik herhangi bir kaza durumuna karşı zorunlu trafik sigortası yaptırmalıdırlar. Devlet  kamu tüzel kişilerinin kullandıkları devlete ait araçların oluşturabileceği kaza durumlarına karşı bu araçların zorunlu trafik sigortası kapsamına alınması gerekmektedir. Devlete ait araçları kullananlar kişiler bu araçlardan sorumludur ve yapılan zorunlu trafik sigortası da bu kişiler adına olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ile ilgili bir diğer hususta yabancı plakalı araçlara yönelik sigortadır. Devletlerin karşılıklı olarak yaptıkları uluslar arası anlaşmalara göre yabancı plaka taşıyan araçlar ülkemiz içersinde bulundukları süre içersinde herhangi bir kazaya sebebiyet verme olasılığına karşı  zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Araç Kredisi Kullanmak İstiyorum

2016 Trafik Sigortası Fiyatları

Türkiye’ de yaklaşık olarak 20 milyon kişi aracını zorunlu trafik sigortası yapmakla mükellef bu nedenle de her yıl trafik sigortaları belirli hesaplamalar doğrultusunda değişmekte. 2015 yılına baktığımız zaman 2016 yılını da beraberinde bir hayli aratmış olduğunu görebiliyoruz çünkü bugün özellikle zorunlu trafik sigortalarında neredeyse kasko oranları denkleştirilmiş durumda. % 100’e varan zamlardan sürücüler de şikâyetçi olsalar da sigorta şirketlerine göre bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Son dönemde hükümetin çalışması sonucunda yeniden şekillenmiş olsa da yine de zorunlu trafik sigortasında beklenen rakamlara ulaşılmış değil.

Bu yazımda 2016 yılı ücretlerini sizlere değerlendirmek istedim çünkü bu sene fiyatlar sürücüleri bir hayli terletti. Sigorta uzmanlarına göre 2016 yılında da yeniden bir artış gündeme gelebilir. Son 10 yılı ele alırsak fiyatlarda ciddi manada bir yükselişin olduğunu da söylemek doğru olacaktır.

Son dönemlerde özellikle internette sıklıkla tercih edilen trafiksigortasifiyatlari sitesi de bu noktada herkes için avantajlı fiyatları sunmak için gayret eder.

 Trafik sigortalarında son 3 senedir yeni bir sistem uygulanmakta burada serbest bir tarife bulunmakta. Yani sabit bir ücret ödemek yerine farklı fiyat politikalarını değerlendirmek gerekir.  Geçtiğimiz birkaç aya bakarsak insanlar bir şekilde fiyatların düşeceği inanışında ve düşmesini bekliyor ancak bu inanışında doğru olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu konuda sigorta firmaları da oldukça kararlılar.

Standart Bir Trafik Poliçesinde Hangi Teminatlar Var

Standart Bir Trafik Poliçesinde Hangi Teminatlar Var?

Birçok kişi araçlarına sigorta yatırırlar ancak sigorta teminatlarında da nelerin olduğuna çok fazla dikkat etmezler bu onlar için yalnızca ödenmesi gereken zorunlu bir tutar olarak görülür. Araçların kullanımından dolayı herhangi bir kaza durumunda üçüncü şahıslara ödenmesi koşuluyla bazı teminatlar göstermek zorundadır. bu şekilde kaza ile sonuçlanan durumlarda bu her iki tarafında faydasına işleyen bir sistemdir. Üstelik ölümlü kazalarda zararlar kara yolları trafik kanunu hükmünce karşılanır.

Trafik sigortası yalnızca aracınızla başkasına zarar verdiğiniz müddetçe devreye giren bir sistemdir. Bura sayede ilk yardım muayene tedavi kontrol gibi durumlarda tedavi masraflar karşılanır. Eğer ki sigortanın bulunduğu araç bir başka kişinin ölümüne neden olmuş ise ölümden dolayı da bir maddi destekten ölenin tarafının yararlanması sağlanır. Burada cenaze masrafları ve maddi zarar öngörülür.

Sigorta pirimlerinin hesaplanması sırasında bazı faktörler ön plana çıkar örneğin bu illere göre değişkenlik göstermektedir. Ve ona göre indirim veya fiyat artışı sağlanır. Aracın kazaya karışmış olması ya da olmaması sigortanın primine etki edecek durumdur. Yani aracınızla bir kez kaza yapmış iseniz ikinci sigorta yaptırmanızda size indirim uygulanmaz bu da primlere doğrudan etki eder.

Kaza sonrasında bir tazminat ödenmesi durumu söz konusu olmuş ise yapılan indirim buna hasarsızlık indirimi denilir iptal edilir ve araç satılana kadar da bu devam eder. Yani aracınızı satıp yeni bir araç almanız durumunda eski aracınızda bulunan trafik sigortasını iptal ettirerek kalan süre için prim iadesi almanız ve yeni araç için hasarsızlık indiriminden vazgeçerek sıfırdan poliçe yaptırmanız gerekiyor.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Trafikteki araçlar zorunlu olarak sigorta yaptırmak zorundadır ancak bunun neden zorunlu olduğunu da aslında bilmemektedir. Kanunlar kapsamında zorunlu trafik sigortası getirilmiş ve her araç sahibi bunun sorgulamasını yapmadan direk olarak işin ödeme kısmını düşünmüşlerdir. Dilerseniz zorunlu trafik sigortasını gerçek manada anlayabilmek adına kapsamı hakkında detaylı bir bilgi verelim.

Sigorta firmasının poliçe kapsamında size aracınızın kullanımı esnasında herhangi bir nedenden dolayı başka bir kişinin ölümüne ya da yaralanmasına sebebiyet vermenizle ilgili ya da başka bir şeyin zarar görmesi halinden dolayı aracın sürücüsüne düşen hukuki sorumluluğun ortadan kaldırılmasına yönelik olarak limitlere dayalı bir şekilde hazırlanmış sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi olası bir kaza anında zararın önlenmesi ya da azaltılması noktasında önemlidir. Sigorta bedelleri sigortayı yaptıran kişi tarafından ödendiği için makul bir zarar nedeniyle oluşabilecek masraflar sigorta firması tarafından karşılanır.

Zorunlu sigorta yaptırırken bir takım özel durumlar vardır örneğin araca bağlı olarak çekilen römork ya da yarı römorklarda kazalar sigorta firmasına aitken insan taşıma için kullanılan römorkların durumlarının poliçede özel olarak belirtiliyor olması gerekir. Eğer ki belirtilmemiş ise sigorta kapsamı dışındadır.

Dünyanın önde gelen firmalarından olan Allianz sigorta ‘da bu noktada müşterilerine her zaman daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Dolayısıyla firma araç sahiplerine gerek ödemelerdeki kolaylıkları gerekse kaza anındaki hızlı işlemleriyle ön plana çıkmıştır.

 

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç almak hiçte kolay bir tercih değildir bu nedenle eğer ki tanımadığınız bir kişiden ikinci el bir oto alıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Bunun farkında olan kişilerde aracı pek çok farklı kaynaktan bir inceleme altına alırlar. Bu kaynaklardan bir tanesi de tramer’dir. Tramer kaydı sorgulaması sonucunda araca ait kayıtlı olan bilgiler tamamen ortaya çıkacaktır. Dilerseniz tramer kaydı ne demektir nasıl sorgulama yapılır biraz konuyu detaylı bir bakış açısıyla irdeleyelim.

Tramer Kaydı Ne Demek?

Tramer demek trafik sigortaları bilgi merkezi kelimelerinin kısaltılmış hali olmakla beraber araç hakkında kayıtlı olan detaylı bilgiye bu merkez aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Tramer sistemi aracın kazasının olup olmadığını ya da ne kadarlık bir hasar kaydı olduğunu anlamak için verilen bir hizmet türüdür. Araca dair kasko ve trafik poliçeleri aracılığı ile kazası varsa oranı tespit edilir ve alıcıya direk olarak mesaj yoluyla bildirilir. Bugün baktığınız zaman pek çok kişinin özellikle de yüksek model araçlar için yüklü paralar vermeden önce tercih ettiği bir yöntemdir. Sorgulama sistemi de oldukça basittir fakat burada farklı sorgulama türleri vardır bunlara örnek verirsek aracın trafik sigortasına göre sorgulama ya da motor numarasına göre sorgulama. Trafik sigortası sorgulamasında poliçe üzerinde herhangi bir işlem yapılmış mıdır. Sigorta şirketinden bilgi alınır burada numaraların doğru girilmesi önemlidir.

Aracın tramer sisteminde bir vukuatının olmaması aracın kazasız olduğunu göstermemektedir çünkü burada farklı bir işlem vardır araç eğer ki sigorta tarafından bir onarıma tabi tutulmuş ise kazası görünür. Yani aracın sürücüsü kaza yapmıştır ancak kazanın ücretini kendisi ödemiştir bu durumda kaza görünmez.

Kasko Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Haller Nelerdir

Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

Trafik sigortaları da kaskolar ve buna benzer poliçelerdeki gibi belirli şartlar doğrultusunda şekillendirilmiştir bu nedenle de trafik sigortasından tam anlamıyla faydalanabilmeniz ve de ne gibi durumlarda size herhangi bir ödeme yapmayacağını bilmeniz gerekir. Trafik sigortasında da her genel şartlar her şirket için aynı demektir. Yani sigorta şirketleri bu genel şartlarda herhangi bir değişiklik yapamaz.  Peki nedir bu genel şartlar hiç merak ettiniz mi? Merak edenler için aşağıda bir sıralayalım.

Sigorta Kapsamı Dışında Kalan Durumlar

 1. İşletilme halinde olmayan araçların sebep olacağı zararlar,
 2. Sigortalı bulunan aracın kendi zararları.
 3. Aracı kullanan kişinin, aracı kullanırken uğrayacağı zararlar
 4. Araç sahibi ile aracı kullanan kişi arasındaki ilişkide araca gelen zararlar nedeniyle ileri sürülen talepler,
 5. Poliçede gösterilen aracın ve bu araç ile taşınan malların (yolcu bagajı ve benzeri eşya teminat dahilindedir) veya çekilen araç ya da römorkun bozulması ve zarar görmesi sebebi ile ileri sürülen talepler,
 6. Çalınan veya gasp edilen araçların sebep oldukları ve karayolları trafik kanununa göre araç sahibinin sorumlu olmadığı zararlar, aracın çalındığını veya gasp edildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülebilecek talepler, çalan ve gasp eden kişilerin talepleri,
 7. Sürat yarışlarına katılım, yarış güzergahında yapılan antrenmanlar sırasında meydana gelebilecek zararlar ile gösteride kullanılması nedeniyle oluşan zararlar,
 8. Aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin ileri sürülen talepler,
trafik sigortasında bilinmesi gerekenler

Zorunlu Trafik Sigortası İle İlgili Bilmedikleriniz

Zorunlu Trafik Sigortası bize ne gibi durumlarda fayda sağlar:

       Bildiğiniz üzere araçlarımıza devlet tarafından zorunlu olarak yaptırdığınız bir sigorta türüdür. Sigortanın öncelikli amacı sahip olduğumuz motorlu araçtan dolayı üçüncü kişilere verebilecek hasarlardan doğabilecek sorumlulukları içerir. Motorlu taşıtlarda teminatlar araçların mesleki durumuna göre araç türlerine göre değişiklik gösterir.

         Zorunlu trafik sigortası kapsamı dışında yer alan hasarlar nelerdir şimdi sizleri bu konuda bilgilendirelim.

 • Sigorta sahibinin kendisinin uğrayacağı zararlar bunlar bedeni ve maddi olabilir.
 • Motorlu taşıtı kullanan kişinin seyir halinde uğrayacağı zararlar.
 • Aracı kullanan kişi yakınlarının uğrayacağı zararlar.
 • Patlayıcı ve parlayıcı maddelerin taşınması esnasında oluşabilecek zararlar
 • Aracın kaçırılması, çalınması gibi durumlarda oluşabilecek zararlar
 • Araç ile yapılan sürat yarışları gibi organizasyonlar sonrasında oluşabilecek zararlar
 • Aracın gözetim, alım, satım, onarım gibi durumlara bırakıldığı esnada uğranan zararlar
 • Motorlu araç sahibi ile aracı kullanan kişi arasındaki ilişkide oluşabilecek zararlarda,

Bu durumlar Zorunlu Trafik Sigortası kapsamı dışında yer alır. Zorunlu Trafik Sigortasında poliçe söz konusudur. Poliçe sigorta bedelinin kabul edilmesinden sonra sigortacının ve sigortalının hak ve yükümlülüklerini gösteren belgedir. Sigorta sahibine belli bir süre için sigorta güvencesinin verildiğini gösteren senettir. Sigorta primlerinin tamamı nakit veya taksitle ödenmesi kararlaştırılabilir. İlk taksit poliçenin teslimi esnasında diğer taksitler ise belirtilen tarihlerde nakden ödenir. Primlerinin tamamının ödenmemesi ve ya taksitlerinin tarihlerinde ödenmemesi durumda temerrüte düşer. Temerrüte düşen 15 gün içerisinde ödeme yapılmazsa takip eden 15 gün sonrasında sigorta teminatı durur. Sigortalının sözleşmesi fesih edilmiş sayılır.     

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Motorlu taşıt sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu sistem sürücülere birçok fayda sağlamaktadır. Kimi sürücüleri ne işe yarıyor ne gerek var diye düşündürse de öncellikle size güvence altına alan çok cazip bir sistemdir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak istemeyen sürücülere birçok yaptırım uygulanmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse aracın trafikten men edilmesi söz konusu bu durumda da aracın emniyet otoparkında kaldığı gün sayısınca para cezası ödenmektedir. Kısacası zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan kaçınmak birçok olumsuz sonuçla birlikte bize cezai işlem olarak dönmektedir. Nasıl trafik sigortası yaptırırız sorusuna gelince de sigorta şirketleri bu konuda aracı olmaktadır.

Fiyat tarifesi ise aracın model, marka ve kullanım amacına göre değişmektedir. Akıllarda kalan bir diğer soru da kasko ile zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar nelerdir. Her şeyden önce trafik sigortası adı üstünde olduğu gibi zorunlu ve her sene yenilenmesi gereken bir sistemdir. Kasko ise zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

Trafik sigortası kaza anında karşı tarafa verilecek maddi durumu kapsar kasko ise yanma, çalınma gibi daha kapsamlı durumları içine alır. Kaskonun içeri sigorta şirketiyle yapılan anlaşmaya göre değişir. Zorunlu trafik sigortasının içeriğinde genel bir durum söz konusudur. Kısacası zorunlu trafik sigortası devlet tarafından size güvence altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortasında trafik sigortası poliçeleri ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından hesaplanıp sigorta şirketleri aracılığıyla işleme tabi tutulur.

Trafik Sigortası Hakkında Merak Edilen Soru Cevaplar

Trafik Sigortası Hakkında Merak Edilen Soru Cevaplar

Zorunlu trafik sigortası genel ismiyle trafik sigortası şeklinde bilinmektedir. Yani her araç sahibinin mutlaka yapmakla zorunlu olduğu bir sigorta türüdür diyebiliriz. Buradaki aracı ise ikinci şahıslara verdiği zararların karşılanmasıdır. Yalnızca tadilat masraflarını değil aynı zamanda tedavi masraflarını da karşılamaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı kaza gerçekleşmesi durumunda eğer ki karşı tarafta sakat kalan ya da hayat kaybı varsa o zaman aileye ödeme yapmakla mükelleftir.burada ödenecek miktar ise kazada yaralanan ya da hayatını kaybedenin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Trafik sigortası arabamın kendi hasarını karşılar mı?

Eğer ki aracınızla kaza yaparsanız sigortanın kapsadığı yalnızca karşı tarafa verilen zarardır yani yukarıda belirtmiş olduğum gibi ikinci şahıslar burada esas alınmaktadır. Aracınızın kaza bedelini kesinlikle ödemez eğer ki ödemesini istiyorsanız bunun için başvuracağınız yöntem kasko olmak zorundadır.

Trafik sigortası kapsamında tedavi giderleri karşılanıyor mu?

Trafik kazası sonucunda eğer ki karşı tarafta bir yaralı varsa o zaman direk olarak sigorta şirketi devreye girer ve kazanın durumuna ve hasara göre sigortalı olup olmaksızın direk olarak tedavi masraflarını karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası bir hayli önemlidir bu sigortanın yapılmaması halinde trafiğe çıkılması yasaktır bu şekilde yakalanan araçlar trafikten men edilirler.  Eğer ki aracınızın sigorta günü bitmiş ise o zaman mutlaka bir an önce yaptırmalısınız çünkü bunu ertelemek sizin içinde olumlu olmayacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından hesaplanır ve burada serbest fiyat politikası vardır. yani her firma kendi fiyatını kendisi belirler. Önemli olan nokta aracın yaşı modeli ve kayıtlı olduğu il önemlidir. Ayrıca sürücünün yaşı da bu primleri etkilemektedir.

Trafik sigortadı yaptırma

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma

Araç sahibi her bireyin yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortası, kişilerin kaza sonrası yükünü hafifletmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptıran araçlar, kaza yaptıklarında yüzde kaç kusurlular ise o kadar karşı tarafın hasarını sigorta şirketleri tarafından öderler.

Bu demek oluyor ki, kaza yapmış bir kişi %100 kusurlu ise ve yaptığı kazada karşı tarafa verdiği hasar 10 bin ise bu hasarın %100’ü sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle trafik sigortası yaptırırken gerekenler arasında önemli 3 şey vardır;

 • TC Kimlik Numarası
 • Aracın Plaka Numarası
 • Aracın Ruhsatının Seri Numarası

Peki, bunlar ne işe yarıyor? Öncelikle araç sahibi TC kimlik numarası ile Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden, araç sahibiyle ilgili kişisel bilgileri (isim, soy isim, yaş ve cinsiyet) alıyor.

Daha sonra aracın plaka numarası ile Tramer sisteminden, aracın hasar kayıtları alınıyor ve son olarak aracın ruhsat seri numarası ile Emniyet Genel Müdürlüğü Sisteminden aracın özellikleri ( modeli, rengi, markası, yaşı ve kullanım şekli) hakkında bilgiler elde edilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç sigortası yaptırırken sizlere, güvenceler ve tazminat tutarları ile ilgili bilgi verilmektedir. Bunların doğru olup olmadığına dikkat etmenizde yarar var.