Yazılar

Trafik Sigortası Ak sigorta’da Yapılır

                                                                                     TRAFİK SİGORTASI AKSİGORTA’DA YAPILIR

 

Trafik sigortasının zorunlu hale gelmesinden sonra çoğu insan sigorta şirketleriyle samimi olmaya başlamıştır. Araç sayısının milyonları aşkın olduğu ülkemizde sigorta firmaları, yoğunluklu olarak trafik sigortasına yönelmektedirler. Bu kadar revaçta olan bir iş seçeneğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar tarafından sigorta firmaları açıldı ve sigorta işlemleri yapılmaktadır. Ancak çoğumuzun adını duymaya alışkın olduğu AKSigorta 50 yılı aşkın süredir bu işi meslek haline getirmiş durumda. Müşteri ve çalışan memnuniyetine çok önem veren sigorta şirketi birçok insanın memnuniyetini kazanmıştır.

 

Tüm ülkeye yayılmış sigorta ağı ile müşterilerine hizmet veren AKSigorta en uygun fiyatlarla ve ek seçeneklerle çalışmalarına devam etmektedir. Karayolları Kanunu’na tabii olan zorunlu trafik sigortası herhangi bir şekilde trafikte karıştığınız bir kaza sonucunda diğer tarafın yaya veya diğer bir aracın hasarını karşılamaktır. Trafiğe çıkan her araç için yapılması mecburidir. Birçok sigorta şirketinin olmasıyla bu durum rekabeti de beraberinde getirmektedir ve bu rekabetten en karlı çıkan ise müşteri olmaktadır.

 

trafik-sigortasi-nedir

Tercihi bütçesine uygun ve ihtiyaçlarını karşılayabilen sigorta şirketleriyle çalışmaktan yana kullanmaktadır. Kazadan sonra çekme veya kurtarma hizmeti veren AKSigota başka bir madde olarak koyduğu Ferdi Kaza ek teminatıyla ile sizin ya da beraberinizde araç içerisinde bulunan kişilerin tedavi masraflarını ya da sakatlanması, ölüm durumunda toplu para ödeme seçeneğiyle müşterilere ayrı bir kolaylık sağlamaktadır.

trabzonda-arac-sigortasi

Aracın Türüne Göre En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

Aracın Türüne Göre En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası yaptırmak, ülke kanunlarınca bir zorunluluk arz eder. Fakat bireylerin bilinçli davranıp, bu konuda doğru ücret ödemesi gerekir. Her sigorta şirketi size aynı fiyatı vermeyebilir. Bu sebeple ki farklı sigorta şirketleri ile görüşmek ve onlardan fiyat almak önemli bir durumdur. Bu konuda bilmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi, her aracın sigorta ücretinin aynı olmadığıdır.

Trafik sigortası fiyatları, araç türüne göre değişir. Yani aracınız otomobil olduğunda ödemeniz gereken fiyat miktarı ile minibüs olduğunda ödemeniz gereken fiyat miktarı aynı olmaz. Tabi ki her motorlu taşıtın gerekli ola sigortasını yaptırması gerekir. Araç tipiniz bağlamında değişen sigorta miktarının farklı kriterler bağlamında değiştiğini de bilmeniz ve bu bağlamda hareket etmeniz gerek. Normal şartlarda sigorta yaptırır iken ödeyeceğiniz fiyat miktarı, T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafınca belirlenir. Lakin sigorta şirketleri, belli hususlar doğrultusunda fiyatlarda değişiklik yapar. Bu yüzde farklı şirketlerden, sigorta yaptırmadan önce fiyat almanız çok önemlidir. Bilindiği üzere ülkemizde hem yerli hem de yabancı şirketlerin sayısı çoktur. Bu durumda rekabet ortamı nedeni ile fiyatların farklılık arz etmesinden daha normal bir durum olamaz.

Araç trafik sigortası yaptırırken temel kriterin araç türü olduğunu unutmayınız. Araç tipiniz otomobil, taksi, minibüs gibi farklı seçeneklerden hangisi ise ona göre fiyat ödersiniz.

modellerine-gore-en-ucuz-trafik-sigortasi

Aracın Türüne Göre En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları

Aracın Türüne Göre En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları

Kanunlar gereğince, motorlu araçların trafik sigortası yaptırması şarttır. Bilindiği üzere ülkemizde kaza yapma oranı bir hayli fazladır bu durumda trafik sigortasını yapmak sizin yararınızı olan bir durumdur. Ülke genelinde yerli ve yabancı şirketlerin yaptığı bu işte, maliyet aracın türüne göre farklılık gösterir. Yani her aracın trafik sigortası aynı olmaz. Yasal açıdan adeta bir zorunluluk olan bu durum, bireylerin haklarını koruması nedeni ile de önem taşır.

trafik-sigortasi

Aracın türüne göre trafik sigortası fiyatının değişmekte olduğunu bilmeniz, ilgili sigorta şirketi ile anlaşma yaparken size artı katar. Bilinçli bir birey olarak her araçta aynı maliyetin çıkmadığını bilmek ve bu bağlamda hareket etmek, mantıklı olur. Kendi aracınıza uygun nitelikte olan, doğru fiyatı öğrenme için teklif almanızı öneririz. Bu durumda kıyas yapabilir ve sizin için en ideal ve en ucuz olan sigorta şirketini belirlersiniz. Prim fiyatlarının araçlar bağlamınca farklılık arz etmesi, durumun değişkenliğinde etkilidir. Araca ait olan trafik sigortanız hesaplanır iken, hesaplamada kullanılan bir takım kriterler vardır. Türe bağlı olarak fiyatın değişmesindeki sebep, budur.

aracin-turune-gore

Trafik sigorta fiyatları hesaplanırken, bazı konuların bilincinde olmanız size fayda sağlar. Bunun için doru seçimi yapmadaki en önemli etmen, farklı şirketler ile irtibata geçerek fiyat almanızdır. Örnek verecek olursak otomobil, minibüs ve taksi araçlarının ödemesi gereken fiyat farklıdır.

 

plaka

Plakadan Trafik Sigortası Sorgulama

PLAKADAN TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA

Trafik sigortası yapılması zorunlu olan ve herhangi bir kaza vukuunda karşı tarafa verilen zararları poliçe teminat limitleri dahilinde karşılayan bir sigorta türüdür. Yasal olarak, bu sigortanın yapılması hem bir motorlu aracın trafiğe çıkışı için zorunlu kılınarak hem de başka resmi işlemleri için gerekli belge olarak kullanılmasıyla teminat altına alınmıştır.

plakadan-arac-sorgulama

Araçların geçerli bir trafik sigortasına sahip olup olmadıklarının incelenmesi ve güncel ya da geçmiş sigorta bilgilerine ulaşılması için sorgulama imkanı mevcuttur. Bu merkez T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından kurulan ve kontrol edilen bir merkezdir. Sigorta ile ilgili her türlü genel bilgiye ve sorgulamalara buradan ulaşmanız mümkündür. Aracınıza ait trafik sigorta sorgulamanızı yapmak için web sitesinin ana sayfasındaki sorgulamalar linkini tıklamanız ve açılan menüdeki Trafik Poliçe Sorgula linkini tıklamanız yeterlidir. Bu noktadan sonra açılan sayfada araç ve kişisel bilgilerinizi girerek gerek mevcut 2016 gerekse geçmiş sigorta detaylarınıza ve görüntüle sekmesi ile de poliçelerinizin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Sistem poliçenizi, poliçe bilgilerinizi girerek de sorgulama ve doğrulama imkanı sağlamaktadır.

modellerine-gore-en-ucuz-trafik-sigortasi

Trafik sigortası sorgulaması 2016 yılı için araç plakası kullanılarak kolaylıkla yapılabilir. Bu sorgulamanın yanı sıra aracınıza 2016 sigorta primlerini, bu primlerin sigorta şirketlerine göre değişimlerini de incelemeniz, yeni poliçeniz için karar vermeniz mümkündür.

zurich

Zürich Sigorta En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

ZURİCH SİGORTA TRAFİK SİGORTASI

Trafik Sigortası, tüm motorlu taşıtlar için kanunların kesinlikle uygulanmasını talep ettiği ve ülkemizde oldukça yoğun bir pazara sahip önemli bir sigorta türüdür. Birçok yerli ve yabancı sigorta şirketinin faal olduğu bu pazarda satın alıcılar için haliyle en önemli husus bu sigortanın maliyetidir.

zurich-trafik

 

Zurich Sigorta

Ülkemizde faaliyet gösteren sigorta şirketleri tamamen yerli sermaye ile kurulabildiği gibi yabancı ortaklı veya sermayeli şirketlerde pazarda faaliyetini son derece büyük hacimler ile sürdürmektedir. Zurich Sigorta ülkemizde faaliyet gösteren 1872 den beri dünya sigorta pazarının içinde yer alan büyük bir kurumdur. 2008 yılından bu yana Türkiye pazarında pek çok sigorta türünde olduğu gibi Zurich Sigorta trafik sigortası için de poliçe üretmektedir.

zurich-trafik-sigortasi

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortaları her motorlu taşıt için herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verilecek zararların tazminatları hususunda teminatlar içermektedir. Yapılmaları yasal açıdan da kişisel maddi ve hukuksal koruma açısından da zorunludur. Sigortanın teminatları karşılığında prim tahsiline esas teşkil edecek maddi değerin hesabında değişen kurallar ile oldukça farklılar oluşmaktadır. Bu nedenle aynı araç için aynı asgari teminatlara karşılık farklı maliyetler ortaya çıkmaktadır. yine aynı araç için farklı şirketlerden farklı maliyetler çıkmaktadır. Zurich Sigorta trafik sigorta fiyatları da mutlaka değerlendirmeniz gereken fiyatlardır. Aracınız için uygun trafik sigortası fiyatı için mutlaka teklif alınız.

mapfre-sigortasi

Mapfre En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

MAPFRE SİGORTA TRAFİK SİGORTASI

MAPFRE SİGORTA NEDİR?

1948 yılında, Türkiye Kredi Bankası A.Ş. ve dönemin bazı girişimcileri tarafından kurulan T.GENEL SİGORTA, 1975 yılında Çukurova Holding bünyesine katılmıştır.

2007 yılında, İspanya ve Güney Amerika’nın en büyük sigorta grubu olan MAPFRE’nin, Çukurova Holding hisselerinin %80’ini alarak şirketin hâkim ortağı olmasının ardından, Nisan 2009 tarihinden itibaren MAPFRE GENEL SİGORTA unvanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

mapfre

Bugün itibarıyla, MAPFRE INTERNACIONAL’ın MAPFRE GENEL SİGORTA ortaklık yapısındaki payı % 99,75‘dir.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ya da kısaca trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yapılması zorunlu olan sigorta. Herhangi bir kaza durumunda “karşı tarafın” malına veya canına verilen hasarı -kabahat oranına bağlı olarak- kısmen veya tamamen karşılar.

mapfre

Zorunlu trafik sigortası teminatı altında bulunan noktalar şunlardır:

*Maddi Zararlar

*Sağlık Giderlerinin Teminatı

*Sürekli Sakatlık Teminatı

*Destekten Yoksun Kalma(Ölüm olayları) Teminatı

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarını etkileyen faktörleri kabaca şöyle sıralayabiliriz:

*Aracın hasar geçmişi

*Kullanım tarzı

*Ruhsat sahibi bilgileri

*Plaka il kodu

*Sigortalı ikamet ettiği ili

*Poliçenin zamanında yenilenmesi veya yenilenmemesi (Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta olduğundan zamanında yenilenmeyen poliçeler için süre -gecikme- primi uygulanmaktadır.)

trafik-sigortasi

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI

Zorunlu trafik sigortası ne kadar oldu sorusuna verilen cevaplar ve fiyat bilgileri arasında değişiklikler oluyor. Sigorta yaptıracağınız şirket sizi 4. kademeden sisteme kaydediyor ve daha sonra 3-2-1 kademelere göre daha düşük primler uyguluyor. Trafik sigortası hesaplama bu yüzden oldukça önemli. Eğer kaza yaparsanız daha sonra 3. kademeye giriyorsunuz ve priminizin üzerine kazadan dolayı eklenen hasarı ekliyor. Daha sonra is ikinci yıl ki priminiz artarak 1.700 lira çıkıyor. Kaza olmadığı zaman ise hasar için ek bir prim uygulanmıyor. Aslında kazalar değil oluşturulan kademeler prim ödemelerinizi belirliyor. En uygun fiyatları öğrenmek için size en yakın Mapfre Sigorta Acenteliğini arayabilirsiniz.

 

trafik-sigortasi

Trafik Sigortası İle Kasko Farkı

 

Trafiğe çıkan her araç için belirli ve ani riskler söz konusudur. Bu nedenle araç sahiplerince bu riskleri asgari seviyeye indirgemek için çeşitli önlemler alınmaktadır. En başta trafik sigortası yaptırmak bu önlemlerin başında gelir. Karayolları trafik kanunları gereğince trafik sigortası yaptırılması zorunludur. Kasko sigortası ise araç sahibinin insiyatifi ile tercih edilebilen bir sigorta çeşididir. Araçla ilgili bir çok durumu teminat altına alan kasko sigortası ve trafik sigortası farkları nedir açıklayalım.

trafik-sigortasi

Teminatları Farklı

Trafik sigortası ve kasko farkları şu şekilde sıralanabilir.

  • Trafik sigortası hasar anında karşı tarafın mağduriyetlerini teminat altına alır. Ancak kasko sigortası belirtilen durumlar dahilinde araç sahibinin aracında oluşan hasarları karşılamayı hedef almaktadır. İsteğe bağlı olarak ek teminatlarla karşı tarafına hasarlarını da karşılayabilir.
  • Kasko sigortası trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Sürücünün seçimine bağlı olarak opsiyoneldir.
  • Zorunlu trafik sigortası limitleri kasko sigortası limitlerine nazaran daha düşüktür.
  • Trafik sigortası devlet tarafından denetlenilen ve yaptırılmaması sonucunda cezaya tabii tutulan bir sigortadır. Kasko sigortası olan bir araca trafik sigortası yaptırmamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Kasko devlet tarafından sorgulanmaz, sigorta şirketi ve sürücü arasında şartları belirlenebilen bir teminatlar listesidir.
  • Trafik sigortası teminat limitleri hazine müsteşarlığınca belirlenirken, kasko poliçeleri oluşturulurken teminatlar ve limitler araç sahibinin isteklerine göre belirlenmektedir.

kasko-sigortasi

Kasko ve Trafik sigortası arasındaki farklar bu şekildedir.

trafik-sigortasinda-dikkat-edilecekler

Trafik Sigortası Bedeli Nasıl Belirlenir?

 

Trafik sigortası, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. Limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından standart olarak belirlenmiştir. Ancak rekabet ortamı oluşturmak amacıyla poliçe primlerinde serbest tarife uygulamasına geçilerek, her sigorta şirketinin kendi tarifesini oluşturmasına imkan tanınmıştır.

Trafik sigortası, araç sahiplerinin herhangi kaza durumunda mağduriyetlerin giderilmesi açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Yaptırılmaması durumunda araç sahibi en başta aracın trafikten men edilmesi olmak üzere, gecikme halinde de para cezası ile karşı karşıya kalır. Gecikme cezası trafik sigortası poliçe priminin yarısından fazlası olamaz.

trafik-sigortasi

Zorunlu Trafik Sigortası Primlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aracın Bağlı Bulunduğu İl

Araçların plakasının bağlı bulunduğu şehirlerin trafik yoğunluğu ve bu şehirlerdeki kaza istatistikleri poliçe primlerini etkiler.

Aracın Marka Ve Modeli

Araçların zamanla yıpranmalarına bağlı olarak kaza riski arttığından dolayı model yılı prim miktarlarında etkilidir. Ayrıca poliçe primi araç markası ve fiyatına göre değişiklik gösterir.

Aracın Sınıfı

Sigorta primleri araçların ticari, hususi, otomobil, kamyon, traktör, motosiklet ve benzeri türlerine göre sınıflandırılıp fiyatlandırılır.

Kaza Durumu

Aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı prim miktarında etkilidir. Sürekli kaza yapan araçlarda artan oranda prim arttırılırken, kaza yapmayan araçlara ise hasarsızlık indirimi uygulanır.

Poliçenin Yenilenmesi

Poliçelerin zamanında ödenmesi durumuna göre fiyatlar değişebilir. Geciktirilmesi halinde prim miktarı olumsuz etkilenecektir.

 

 

 

 

 

 

neden-trafik-sigortasi-yaptirmaliyiz

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

 

Trafik sigortası; maddi ve manevi bakımdan araç sahiplerini, ve kazaya uğrayan kişileri koruyan bir sistemdir. Bu sistemin amacı; her yıl belirlenen limitler dahilinde, herhangi bir kaza meydana gelmesi halinde karşı tarafta ve hem araçlarda hem şahıslarda oluşan hasarların giderilmesidir. Trafik sigortası yaptırmak bu açıdan hayati önem taşımaktadır.

trafik-sigortasi-yaptirma-nedenleri

Trafik Sigortası Yaptırmak

Trafik sigortası yaptırmak, oluşacak motorlu kara taşıtları kazalarında meydana gelen maddi hasarları karşılar. Yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası karşı tarafa verilen hasarların karşılanmasını da sağlıyor olduğu için, araç sahiplerini sıkıntıya sokacak maddi zorlukları da ortadan kaldırmış olur. Tazminat tutarı yaşam kaybı gibi durumlarını da karşılamaktadır. Mahkeme masrafları ve avukat giderleri gibi tutarların karşılanmasını da kapsamakta olduğundan, kişinin yoksunluk çektiği durumların da telafisinde önem taşımaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırılmadığında

Zorunlu olan trafik sigortasının yaptırılmaması halinde, araç kazaya karıştığı zaman trafik şube ekiplerince araca el konulur ve trafik şube otoparkına çekilir. Bunun yanı sıra rutin trafik kontrollerinde de aracın sigortası olmadığı tespit edilebilir. Trafik kontrollerinde ilk olarak aracın trafik sigortasına bakılmaktadır. Bundan sonra oldukça zor ve meşakkatli bir süreç başlar. Bağlı aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için çok sayıda prosedürün yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamada maddi manevi bir çok kaybın önlenmesi açısından trafik sigortası yaptırılması oldukça önemlidir.

 

trafik-sigortasinin-hayat-kurtardigi-durumlar

Trafik Sigortasının Hayat Kurtardığı Durumlar

 

Trafik sigortası ülkemizde bütün araçlar için zorunlu olan ve senelik olarak yenilenen; olası bir kaza ya da hasar durumunda üçüncü kişilerde meydana gelebilecek bedeni ve maddi hasarları karşılamak amacıyla yaptırılması gereken bir sigortadır. Trafiğe sigortasız çıkmanız durumunda parasal cezalara tabii tutulacağınızın yanı sıra aracınız trafikten men edilir. Bu süreç aracınızın çekildiği otopark ücreti vs. gibi ödemeler yapmak zorunda da olacağınızdan, maddi açıdan da yıpratıcı olacaktır.

trafik-sigortasi

  • Trafik Sigortasının Faydaları

Trafik sigortası dediğimiz üzere bir kaza durumunda üçüncü kişilere verilen hasarları karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Yani kaza durumunda mağdur olan kişilerin güvencesini sağlamaktadır. Özellikle ülkemizdeki trafik yoğunluğu ve kaza oranlarına bakıldığında bir gün sizlerin de mağdur duruma düşmesi olasıdır. Kaza durumunda suçlu olan tarafın siz olması durumunda dahi ortaya çıkacak masraflar sizin cebinizden değil yaptırdığınız sigorta tarafında ödenmektedir. Yani zorunlu trafik sigortası sizleri de doğabilecek maddi bir yükümlülükten de kurtarmaktadır. Son olarak sigortanız kişi başı vefat ve tedavi tazminatı, kaza başına vefat ve tedavi tazminatı, avukatlık giderleri gibi durumları da teminatı altına almaktadır. Kısaca trafik sigortası sizleri oluşabilecek maddi yükümlülüklerden fazlaca kurtarmaktadır. Sizlerin de her zaman risk altında olduğunu unutmamalı ve trafik sigortanızı yaptırarak önleminizi almalısınız.