Yazılar

zorunlu-trafik-sigortasinin-yeri-ve-onemi

Zorunlu Trafik Sigortasının Yeri ve Önemi

Trafik kurallarının bir parçası olan zorunlu trafik sigortasının araç sahiplerinin hayatındaki yeri çok önemlidir. Trafikteki araç sayısının hızla artması da bu sigorta türünün önemini daha da çok arttırmıştır.

İnsanlar trafik kurallarına yeterince dikkat etmedikleri ve kendilerini yeterince güvence altına almakları için zorunlu trafik sigortası devlet tarafından mecbur kılınmıştır. Sigortanın genel mantığı herhangi olumsuz bir durum sonucunda ortaya çıkan zararı mümkün olduğunca telafi etmektedir.  Trafik sigortasında da bu durum motorlu taşıtlar için geçerlidir. Herhangi bir kaza anında ya da bir zararın ortaya çıkması sonrasında araç sahibinin mağdur olmaması adına ortaya çıkarılmış sistemi ifade eder. Bu sistemin işlemesi ve araç sahiplerinin kurallara uyması adına yaptırımlar devreye girer. Zorunlu trafik sigortasının yaptırmayan araç sahipleri maddi olarak cezalandırılır ve araçlarının trafikten men edilmesi söz konusudur. Trafik sigortası tek seferliğine yaptırılan bir durum değildir. Her sene zorunlu olarak yaptırılır ve yenilenmeye göre fiyat farklılıkları ortaya çıkar. Trafik sigortası yaptırmak isteyenler sigorta şirketleriyle irtibata geçmek zorundadır. Sigorta şirketleri araç sahiplerine trafik sigortası hakkında bilgi verir ve işleyiş hakkında yönlendirmelerde bulunur. Ortak mutabakat sonrasında gerekli işlemler yapıldıktan sonra sigorta hayata geçmiş olur.

Sigorta sonrasında trafikte yaşanan bir kaza sonrasında belirlenen tutarlar karşılığında ve aracınızın değerine göre size tazminat ödemesi yapılır. Sistem tüm dünyada bu şekilde işlemektedir.

 

 

Trafik Sigortası Hakkında Merak Edilen Soru Cevaplar

Trafik Sigortası Hakkında Merak Edilen Soru Cevaplar

Zorunlu trafik sigortası genel ismiyle trafik sigortası şeklinde bilinmektedir. Yani her araç sahibinin mutlaka yapmakla zorunlu olduğu bir sigorta türüdür diyebiliriz. Buradaki aracı ise ikinci şahıslara verdiği zararların karşılanmasıdır. Yalnızca tadilat masraflarını değil aynı zamanda tedavi masraflarını da karşılamaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı kaza gerçekleşmesi durumunda eğer ki karşı tarafta sakat kalan ya da hayat kaybı varsa o zaman aileye ödeme yapmakla mükelleftir.burada ödenecek miktar ise kazada yaralanan ya da hayatını kaybedenin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Trafik sigortası arabamın kendi hasarını karşılar mı?

Eğer ki aracınızla kaza yaparsanız sigortanın kapsadığı yalnızca karşı tarafa verilen zarardır yani yukarıda belirtmiş olduğum gibi ikinci şahıslar burada esas alınmaktadır. Aracınızın kaza bedelini kesinlikle ödemez eğer ki ödemesini istiyorsanız bunun için başvuracağınız yöntem kasko olmak zorundadır.

Trafik sigortası kapsamında tedavi giderleri karşılanıyor mu?

Trafik kazası sonucunda eğer ki karşı tarafta bir yaralı varsa o zaman direk olarak sigorta şirketi devreye girer ve kazanın durumuna ve hasara göre sigortalı olup olmaksızın direk olarak tedavi masraflarını karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası bir hayli önemlidir bu sigortanın yapılmaması halinde trafiğe çıkılması yasaktır bu şekilde yakalanan araçlar trafikten men edilirler.  Eğer ki aracınızın sigorta günü bitmiş ise o zaman mutlaka bir an önce yaptırmalısınız çünkü bunu ertelemek sizin içinde olumlu olmayacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından hesaplanır ve burada serbest fiyat politikası vardır. yani her firma kendi fiyatını kendisi belirler. Önemli olan nokta aracın yaşı modeli ve kayıtlı olduğu il önemlidir. Ayrıca sürücünün yaşı da bu primleri etkilemektedir.

zorunlu-trafik-sigortasi-yaptirirken-ucretin-belirlenmesi

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Ücretin Belirlenmesi

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyenlerin bir sigorta acentesine gitmeden önce araştırma yapmasında fayda vardır. Serbest fiyat tarifesi sonrasında sigorta ücretleri farklılık göstermekte ve yapılacak indirimlerin takip edilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri istedikleri gibi poliçe size sunabildikleri için tüm şirketleri araştırmalı ve fiyatlar hakkında bilgi almanız gerekir. Tabi tüm sigorta şirketlerini gezmek çok zordur bunun kolay yolu internet üzerinden araştırma yapmak ve telefonla bilgi almaktır. Yapmanız gereken internet üzerinden en uygun sigorta şirketini belirleyip ilgili fiyatları telefonla teyit etmenizdir. Özellikle son düzenlemeler sonrasında sigorta ücretlerinde çok büyük artış yaşanmış ve bu durumda tepkilere neden olmuştur. Eskiden ücretlerin makul olması ve sabit olması nedeniyle tek tek sigorta şirketi gezmek yerine herhangi bir sigorta acentesine gitmek yeterli oluyordu. Şimdi ise aşırı artan fiyatlar sürücüleri tedirgin etmekte ve ister istemez fiyat araştırması yapmaya zorlamaktadır. Serbest fiyat politikası olumsuz bir durum gibi gözükse de tam tersi etkide yarattığı söylenebilir. Araç sahiplerine sigorta yapmak isteyen acenteler birbirleriyle yarış haline girdi ve bu da rekabet ortamını doğurdu. Bu şekilde işleyen piyasa en çok araç sahiplerine yaradı. Ancak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen teminatlar ve güvenceler nedeniyle fiyatlarda pek bir oynama söz konusu değildir. Sigortada ücret belirlenirken esaslar aracın modeline, markasına ve  yenileme durumuna göre değişiklik göstermektedir

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Motorlu taşıt sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu sistem sürücülere birçok fayda sağlamaktadır. Kimi sürücüleri ne işe yarıyor ne gerek var diye düşündürse de öncellikle size güvence altına alan çok cazip bir sistemdir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak istemeyen sürücülere birçok yaptırım uygulanmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse aracın trafikten men edilmesi söz konusu bu durumda da aracın emniyet otoparkında kaldığı gün sayısınca para cezası ödenmektedir. Kısacası zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan kaçınmak birçok olumsuz sonuçla birlikte bize cezai işlem olarak dönmektedir. Nasıl trafik sigortası yaptırırız sorusuna gelince de sigorta şirketleri bu konuda aracı olmaktadır.

Fiyat tarifesi ise aracın model, marka ve kullanım amacına göre değişmektedir. Akıllarda kalan bir diğer soru da kasko ile zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar nelerdir. Her şeyden önce trafik sigortası adı üstünde olduğu gibi zorunlu ve her sene yenilenmesi gereken bir sistemdir. Kasko ise zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

Trafik sigortası kaza anında karşı tarafa verilecek maddi durumu kapsar kasko ise yanma, çalınma gibi daha kapsamlı durumları içine alır. Kaskonun içeri sigorta şirketiyle yapılan anlaşmaya göre değişir. Zorunlu trafik sigortasının içeriğinde genel bir durum söz konusudur. Kısacası zorunlu trafik sigortası devlet tarafından size güvence altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortasında trafik sigortası poliçeleri ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından hesaplanıp sigorta şirketleri aracılığıyla işleme tabi tutulur.

trafik sigortası 2014

Zorunlu Trafik Sigortasının Yaptırımları Nelerdir?

 

Dünyada ve ülkemizde insanların ekonomik düzenlerinin iyileşmesi trafikte olan araç sayısını arttırmıştır. Karayollarındaki araç sayısının da artması trafik sorunlarını ve trafik kazalarının da artmasına neden olmuştur. Yeni güvenlik önlemleri geliştirilmiş olsa da bunlar yeterli olmamakta maalesef trafik kazaları gün geçtikçe artmaktadır.

Sadece araçların güvenliklerinin arttırılması ya da yolların geliştirilmesi ve tedbirlerin arttırılması bu durumu engellemeye yetmemektedir. Her şeyden önce sürücülerin trafik kurallarına uyması sağlanmalı ve sürücüler daha çok bilinçlendirilmelidir. Ülkemizde bu konuda verilen eğitimler yetersiz kalmakta sorun genelde cezalar şeklinde çözülmeye çalışılmaktadır. Devlet olası kazaları ve yaşanacak olumsuzlukları önlemek adına bir takım yaptırımları hayata geçirmiştir. Bunların başında cezalar yer alır. Aracın trafikten men edilmesi, ehliyete el konulması da diğer caydırıcı cezalar içerisinde yer alır. Bu yaptırımların yanında trafikte yaşanacak olumsuz durumlara karşı trafik sigortası sistemi geliştirilmiştir. Sistem motorlu taşıt sahiplerinin herhangi bir kaza sonrasında yaşacak maddi ve manevi kayıpları güvence altına almayı sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerine de yaptırım uygulanmaktadır. Kontroller trafik memurları tarafından yapılan denetimlerle sağlanır ve kontroller sırasında trafik sigortası yaptırmayan araç sahibi belirlendiğinde aracı trafikten men edilir ve kendisine cezai işlem uygulanır.

Trafik sigortası yaptırmadan sürücü bir kazaya karışmışsa araç yine trafikten men edilir, cezai işlem uygulanır ve kaza sonrasında ortaya çıkan tüm masraflar araç sahibine ödetilir.

 

 

 

Kimler Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalıdır

Kimler Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırması gereken kesim motorlu araç sahipleri, motorlu taşıtı işleten kişiler, motorlu taşıtlarla ilgili mesleki faaliyetleri yürüten ilgili kişiler ve ülkemizde bulunan yabancı plakalı araç sahipleri.

Yetki sahibi kurumlarda tarafından satış belgesi düzenlenerek teslim edilen araç sahipleri, belli sürelerin üzerinde kiralama yapan işletmeler, herhangi bir aracı rehin alan kişiler, motorlu taşıtı kendi adına işleten gerçek veya tüzel kişiler ile girişimcilik faaliyetlerine yönelik taşıt kullanan kişiler zorunlu trafik sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Bunların yanında kendilerinde bulunan araçlarla ilgili mesleki bir faaliyette bulunanlar ve bu araçlardan sorumlu olan kişiler, bu araçların bakım ve onarım işlerini üstlenen kişiler de zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Motorlu taşıtlarıyla yarışlara katılmak isteyen ve yanlarında yardımcı belirleyen kişiler de bu sigorta türünü yaptırmaları gerekmektedir. Motorlu araçlar kapsamında römork ve çekilen taşıtlar içinde sigorta yaptırılması gerekmektedir. Devlet yetkilileri ve ilgili kişiler kamu tüzel kişilerinin kullandıkları araçlardan kaynaklı meydana gelebilecek kazalara karşı tedbir almalı ve sigorta yaptırmalıdır. Devlet adına çalışan bu kişiler bu araçların kullanımından sorumlu olur ve yaptırılacak sigortada bu kişiler adına olmalıdır.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında bir de yabancılar sigorta yaptırması gerekmektedir. Uluslar arası anlaşmalar uyarınca yabancı araç sahipleri ülkemizde bulundukları süre göze alınarak ve bir kazaya sebebiyet verme ihtimaline karşı zorunlu trafik sigortası yaptırmakla yükümlü tutulurlar.

 

Trafik Sigortasının Maliyetleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik Sigortasının Maliyetleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik sigortası adı altında 3 çeşit maliyet yer almaktadır. Bunlar sabit maliyetler, değişken maliyetler ve sigorta tutarına bağlı diğer gider kalemleri şeklindedir. Sabit maliyetleri açıklayacak olursak sigorta şirketi ve sigortalı araç sahibi arasında imzalanan poliçe maliyeti ne olursa olur sigorta yaptıran araç sahibinden alınan belli tutara denmektedir.

Değişken maliyetler ise sigorta şirketi tarafından belirlenen net sigorta primi ücretine tabi olarak kanun tarafından yasal çerçevede alınan komisyon ve vergi gibi ücretlere değişken giderler adı verilmektedir. Sigorta ücretine bağlı diğer gider kalemleri ise sigorta poliçesi sırasında ve sonrasında çıkan maliyetlerle oralı olarak değişenlik gösteren gider kalemleridir. Sigorta giderleri farklılık gösterdikçe bu kalemlerdeki artış da devam eder. Sigorta şirketleri bu giderlerin yanında kendilerine kar yapmayı da ön görür. Sigorta poliçesi kapsamında sigorta şirketleri olağanüstü durumlara karşıda güvence fonu adı altında bir fon oluşturur. Sigortalıya yansıyan tüm bu kalemlere yüklenti giderler adı verilemektedir. Zorunlu trafik sigortası kapsamında prim belirlerken birçok hususa dikkat etmek gerekir. İlk olarak primler belli bir standartta olmalı farklılıklar göstermemelidir. Alınan primler herhangi bir hasar durumunda zararı karşılayacak ve güvence verecek şekilde olmalıdır. Eşit rizikoların belirlendiği durumlarda farklı prim maliyetleri ortaya çıkarılmamalıdır.

Yüksek prim maliyetlerinin ortaya çıkarılması sigorta yaptırmak isteyenleri caydırabilir. Ya da düşük primler sigorta şirketlerinin zarar etmesine neden olabilir. Sigorta primleri dengeli olmalıdır.

 

Trafik Sigortası Kapsamında Yer Alan Sigorta Çeşitleri

Trafik Sigortası Kapsamında Yer Alan Sigorta Çeşitleri

Zorunlu trafik sigortası kapsamında iki çeşit sigorta türü vardır. Bu sigortalar olası kazalar karşı size güvence verir. Sigortalı araç sahibine sunulan sigorta ve tazminat güvencesine karşı sigortalıda belirli bir prim ödemek zorundadır.

Zorunlu sigorta kapsamında sigortalar net sigorta pirimi ve brüt sigorta primi olarak belirlenir.  Net sigortası primi olası kazalara karşı motorlu aracınızı güvence altına alır. Net sigorta priminde temel mantık muhtemel kazalar sonrasında size ödenecek tazminat tutarının ödenecek primlere karşılık gelmesidir. Sigorta primleriyle verilecek tazminat tutarının birbirine eşit olmasına net sigorta primi ya da riziko primi adı verilmektedir. Net sigorta priminin belirlenmesinde bir takım hususlar vardır. Bunları sıralamak gerekirse olası risk derecesine göre her birim ayrı olarak ele alınır ve kendisine belirlenen tarifeye göre fiyatlandırılır. Aynı şekilde net sigorta priminde her sınıf için ayrı bir hazırlık yapılmalıdır. Bu durumların gerçekleşmesine uygunluk prensibi adı verilmektedir. Her şeyin belirtilen esaslara uygun olması ve primlerle muhtemel tazminatın birbirini karşılaması olayıdır. Brüt sigorta primin ortana net bir şey konmaz ve belirlenen primlerden herhangi bir tutar düşürülmemiş olur.

Brüt primlerde tazminatların daha düşük hesaplanması söz konusudur. Bu iki sigorta primi arasında en uygun olanı net sigorta primidir. Sigortada mantık her zaman katılımcıyı arttırmak ve riski azaltmak üzeri olur.

Trafik Sigortası Kapsamında Yararlanılan Kolaylıklar

Trafik Sigortası Kapsamında Yararlanılan Kolaylıklar

 

Zorunlu trafik sigortasının araç sahipleri için önemli çok fazladır. Son yıllarda yollardaki araçların sayısının ve nüfusunda artmasıyla trafik ihlalleri daha çok yaşanır hale gelmiştir. Bu ihlallerin önüne geçmek ve trafik mağduriyetlerini azaltmak adına trafik sigortası hayata geçirilmiştir.

Tüm dünyada ve ülkemizde en son trafik uygulamaları yapılmakta ancak bu durum yeterli olmamaktadır. Bunun en önemli nedeni de insanların yeterince bilinçli olmamasıdır. Sadece karayollarında alınan önlemler ve cezalar güvenlik trafik için yeterli olmuyor. Hayati öneme sahip trafik kurallarının insanlar tarafından daha iyi idrak edilmesi gerekmektedir. Trafik sigortası da bizi maddi ve manevi kazalara karşı korumakta ve bize güvence sağlamaktadır. Trafik sigortasında aksaklık yaşanmaması adına devlet tarafından bu uygulama zorunlu hale getirilmiştir. Yani insanlar kendilerini düşünmese bile devlet sizi sizin adınıza düşünerek sigorta yaptırmanızı sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası kapsamında ödenen primler araç sahiplerinin aldıkları güvenceye karşı sigorta şirketine ödedikleri bedelleri ifade eder. Sigorta bedeli de herhangi bir olumsuz durumda ya da kaza anında araç sahibine ödenecek en yüksek tutarı gösterir. Sigorta şirketi ile sigorta yaptırmak isteyen araç sahibi arasında yapılan anlaşma sonrasında sigorta primleri dilenirse peşin dilenirse de taksitli olarak ödenebilir.

Taksit konusunda anlaşmaya varıldıysa primlerin ilk taksiti poliçenin teslim edilmesinden sonra ödenmesi gerekir. Trafik sigortası primleri herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına zamanında ödenmelidir.

 

 

 

Trafik Sigortası Kapsamında Hasar Sonrası Yapılması Gerekenler

Trafik Sigortası Kapsamında Hasar Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Zorunlu trafik sigortası kapsamında motorlu taşıtınızla yapacağınız bir kaza sonrası sigorta şirketiyle birlikte yapmış olduğunuz sözleşme işlemeye başlar. Meydana gelen kaza ve hasar sonrasında sigorta şirketinizin ve sigortalı olarak sizin yapmanız gereken belli başlı hukuki sorumluluklar söz konusudur.

İlk olarak kaza sonrasında sigortalı araç sahibi yaşanan durumu hemen sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Sigortalının hasarı sigorta şirketine bildirmesi olayına hasar ihracı adı verilir. Araçta meydana gelen hasar sigortalı tarafından bildirimi yapılamazsa temsilcisi veya 3. Bir kişi, tarafından da sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Sigorta şirketine ihbar yapıldıktan sonra hasarla ilgili detaylarda verilmelidir. Bunlar hasarın gerçekleştiği yer, hasarın tarihi, kazanın nasıl meydana geldiğine dair detaylı bilgiler, aracın bulunduğu nokta, sigorta şirketiyle birlikte düzenlenmiş olduğunuz poliçenin detayları. Bunların yanında sigortalının iletişim adres ve telefon bilgileri, prim ödemelerinizi gösteren ilgili belgeler bağlı olduğunuz sigorta şirketine verilmelidir. Sizin veya temsilciniz tarafından sigorta şirketine bu bilgileri sunduktan sonra şirketin sizin adınıza ilgili tüm işlemleri yerine getirecektir. Bu işlemler sonrası Aracınızda hasar oluştuğu için ve belli bir tazminat tutarı aldığınız için hasarsızlık indiriminden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Bilindiği gibi hasarsızlık indiriminden yararlanmak için aracınızda herhangi bir hasar ve hasar sonrası adınıza tazminat ödemesi olmaması gerekiyor. Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için ilave olarak sözleşmenin de yenilenmesi gerekiyor.