Yazılar

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç almak hiçte kolay bir tercih değildir bu nedenle eğer ki tanımadığınız bir kişiden ikinci el bir oto alıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Bunun farkında olan kişilerde aracı pek çok farklı kaynaktan bir inceleme altına alırlar. Bu kaynaklardan bir tanesi de tramer’dir. Tramer kaydı sorgulaması sonucunda araca ait kayıtlı olan bilgiler tamamen ortaya çıkacaktır. Dilerseniz tramer kaydı ne demektir nasıl sorgulama yapılır biraz konuyu detaylı bir bakış açısıyla irdeleyelim.

Tramer Kaydı Ne Demek?

Tramer demek trafik sigortaları bilgi merkezi kelimelerinin kısaltılmış hali olmakla beraber araç hakkında kayıtlı olan detaylı bilgiye bu merkez aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Tramer sistemi aracın kazasının olup olmadığını ya da ne kadarlık bir hasar kaydı olduğunu anlamak için verilen bir hizmet türüdür. Araca dair kasko ve trafik poliçeleri aracılığı ile kazası varsa oranı tespit edilir ve alıcıya direk olarak mesaj yoluyla bildirilir. Bugün baktığınız zaman pek çok kişinin özellikle de yüksek model araçlar için yüklü paralar vermeden önce tercih ettiği bir yöntemdir. Sorgulama sistemi de oldukça basittir fakat burada farklı sorgulama türleri vardır bunlara örnek verirsek aracın trafik sigortasına göre sorgulama ya da motor numarasına göre sorgulama. Trafik sigortası sorgulamasında poliçe üzerinde herhangi bir işlem yapılmış mıdır. Sigorta şirketinden bilgi alınır burada numaraların doğru girilmesi önemlidir.

Aracın tramer sisteminde bir vukuatının olmaması aracın kazasız olduğunu göstermemektedir çünkü burada farklı bir işlem vardır araç eğer ki sigorta tarafından bir onarıma tabi tutulmuş ise kazası görünür. Yani aracın sürücüsü kaza yapmıştır ancak kazanın ücretini kendisi ödemiştir bu durumda kaza görünmez.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Trafikteki araçlar zorunlu olarak sigorta yaptırmak zorundadır ancak bunun neden zorunlu olduğunu da aslında bilmemektedir. Kanunlar kapsamında zorunlu trafik sigortası getirilmiş ve her araç sahibi bunun sorgulamasını yapmadan direk olarak işin ödeme kısmını düşünmüşlerdir. Dilerseniz zorunlu trafik sigortasını gerçek manada anlayabilmek adına kapsamı hakkında detaylı bir bilgi verelim.

Sigorta firmasının poliçe kapsamında size aracınızın kullanımı esnasında herhangi bir nedenden dolayı başka bir kişinin ölümüne ya da yaralanmasına sebebiyet vermenizle ilgili ya da başka bir şeyin zarar görmesi halinden dolayı aracın sürücüsüne düşen hukuki sorumluluğun ortadan kaldırılmasına yönelik olarak limitlere dayalı bir şekilde hazırlanmış sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi olası bir kaza anında zararın önlenmesi ya da azaltılması noktasında önemlidir. Sigorta bedelleri sigortayı yaptıran kişi tarafından ödendiği için makul bir zarar nedeniyle oluşabilecek masraflar sigorta firması tarafından karşılanır.

Zorunlu sigorta yaptırırken bir takım özel durumlar vardır örneğin araca bağlı olarak çekilen römork ya da yarı römorklarda kazalar sigorta firmasına aitken insan taşıma için kullanılan römorkların durumlarının poliçede özel olarak belirtiliyor olması gerekir. Eğer ki belirtilmemiş ise sigorta kapsamı dışındadır.

Dünyanın önde gelen firmalarından olan Allianz sigorta ‘da bu noktada müşterilerine her zaman daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Dolayısıyla firma araç sahiplerine gerek ödemelerdeki kolaylıkları gerekse kaza anındaki hızlı işlemleriyle ön plana çıkmıştır.

 

Trafik sigortadı yaptırma

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma

Araç sahibi her bireyin yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortası, kişilerin kaza sonrası yükünü hafifletmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptıran araçlar, kaza yaptıklarında yüzde kaç kusurlular ise o kadar karşı tarafın hasarını sigorta şirketleri tarafından öderler.

Bu demek oluyor ki, kaza yapmış bir kişi %100 kusurlu ise ve yaptığı kazada karşı tarafa verdiği hasar 10 bin ise bu hasarın %100’ü sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle trafik sigortası yaptırırken gerekenler arasında önemli 3 şey vardır;

  • TC Kimlik Numarası
  • Aracın Plaka Numarası
  • Aracın Ruhsatının Seri Numarası

Peki, bunlar ne işe yarıyor? Öncelikle araç sahibi TC kimlik numarası ile Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden, araç sahibiyle ilgili kişisel bilgileri (isim, soy isim, yaş ve cinsiyet) alıyor.

Daha sonra aracın plaka numarası ile Tramer sisteminden, aracın hasar kayıtları alınıyor ve son olarak aracın ruhsat seri numarası ile Emniyet Genel Müdürlüğü Sisteminden aracın özellikleri ( modeli, rengi, markası, yaşı ve kullanım şekli) hakkında bilgiler elde edilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç sigortası yaptırırken sizlere, güvenceler ve tazminat tutarları ile ilgili bilgi verilmektedir. Bunların doğru olup olmadığına dikkat etmenizde yarar var.

 

En Ucuz Araç Sigortası

En Ucuz Araç Sigortası

Trafik Sigortası yaptırmak kişileri kaza sonrasında güvence altına almak için oldukça önemlidir.

Bu sigortayı yaptıran araçlar, kaza sonrasında karşı araca verdiği hasar miktarı hesaplanarak yüzde kaç kusurlu ise o kadarını ölüm, tedavi ve kaza başına düşen masrafları sigorta şirketi ve acente tarafından karşılamaktadır.

Ancak Ferdi Kaza Teminatı ile sigortalı aracı kullanan kişilerin de kaza anında yaralanması, ölmesi gibi durumunda masrafları karşılanmaktadır.

Poliçe Primi Neye Göre Hesaplanmaktadır?

Hazine Müsteşarlığı ocak ayında yeni bir uygulama getirmiştir. Bu uygulamaya göre, sigorta primleri sigorta şirketi ve acenteye bırakılmıştır.

Sigorta primleri her şirket tarafından kendisi belirlediği için bir rekabet ortamı hazırlamıştır daha ucuz araç sigortası yaptırmak kolaylaşmıştır. Çünkü bu sayede sigorta şirketleri ve acenteler primleri internet üzerinden yayınlamak zorundadırlar.

Poliçenin güvence ve teminat tutarları; bir kaza yaşanması halinde kişi başına ve kaza başına verilecek tedavi masrafları ve maddi zararların karşılanması olarak bilinmektedir.

Prim İndirimi Neye Göre Yapılır?

Risk ve olası tazminat durumunu belirlemeye yönelik bazı ayrıntılar burada devreye girmektedir.

Örneğin çok kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız kaza yapma oranınız o derece artmaktadır. Aynı zamanda aracın atik olması yani markası ve modeli de kaza yapma oranınızı o kadar etkilemektedir.

Bu gibi etkenleriniz olumlu yönde olursa uygun fiyata trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortası Ödeme

Trafik Sigortası Ödeme

Trafik sigortası ülkemizde yer alan zorunlu sigortalarından ilkidir. Bunu zorunlu yapan yetki, Bakanlar Kuruludur. Bu sigorta esas alınan konu, kamu güvenliği olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasında, kaza yüzünden zarar gören ve kazanın yaşanmasına sebebiyet vermeyen kusursuz durumda olan karşı aracın ve içerisinde bulunan kişilerin, ölüm, tedavi ve kazada oluşan hasarları karşılamaktadır.

Bu sigortayı yaptırmayan kişi ve kurumların, araçlarının trafiğe çıkması yasal olarak engellenir ve bir miktar para cezası ödemek zorunda kalır.

Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Öncelikle TC kimlik numaranız, aracınızın plaka numarası ve aracın ruhsatında bulunan seri numaranızı bilmeniz gerekmektedir.

Trafik sigortası yaptırmak için bu 3 bilgiyle sigorta şirketlerine ve acentelere başvurduktan sonra aracınızın bilgilerine göre size bir ödeme seçeneği belirlenir.

Trafik Sigortası Ödemesini Etkileyen Unsurlar

Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen poliçe primleri serbest bırakılmasıyla, sigorta şirketleri artık poliçe primlerini kendileri belirlemektedir.

Ancak hangi güvenceleri vereceğini ve bu güvencelerin teminat tutarlarını Hazine Müsteşarlığı düzenlemektedir.

Trafik Müdürlüğüne, aracınızın kayıtlı olduğu markası modeli ve kayıtlı olduğu il gibi özelliklere bakarak, sigorta şirketleri bir takım hesaplamalar yapmaktadır.

Trafik sigortası ödemesi için yapılan hesaplamalar sigorta şirketinin ya da acentenin, risk algılama metodolojileri, pazarlama ödemeleri, satış stratejileri ve şirketin piyasa gücü mali etkenler önceliklidir.

Allianz Süper Trafik Sİgortası

Allianz Süper Trafik Sigortası

Trafik sigortası motorlu taşıt kullanıcıları için zorunlu hale getirilmiştir.

Buna bağlı olarak Hazine Müsteşarlığının 2014 yılının ocak ayında hazırladığı kurallara göre sigorta şirketleri ve acenteler kendi sigorta primini kendileri belirlemektedir.

Süper trafik sigortası ise otomobil ve kamyonet gibi araçlar için özel hazırlanmış Trafik Sigortası güvencelerinin yanı sıra Ferdi Kaza Sigortası, Mali Sorumluluk Sigortası ve Yardım Hizmeti olan geniş kapsamlı bir sigortadır.

Süper Trafik Sigortası Özel Şartları

Yardım hizmet özel şartlarına göre, sigorta poliçesinde bulunan plakalı aracın içinde bulunan sürücü ve kaza sırasında araçta bulunan tüm yolcuları kapsamaktadır.

Yardım hizmet süresi 7 gün 24 saat olarak bilinmektedir.

Bunun yanı sıra aracın kaza geçirmesi, tam ya da kısmi çalınması ya da yanması gibi durumlarsa Allianz Trafik Sigortası devreye girmektedir.

Allianz hizmeti Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Allianz Sigorta Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kişi tarafından çeşitli risklere kasti bir şekilde girilmesi durumunda, ralli ya da spor müsabakaları durumunda hasar oluşmasında, sürücü belgesi olmayan kişilerin kaza yapması durumunda hasar karşılanmamaktadır.

Bunun yanı sıra, sel, deprem, çığ, volkan patlamalar, fırtına, fazla içki almış kişi tarafından araç kullanılması durumunda, aracın yükleme kapasitesinden çok daha fazla yükleme yaptığında, her türlü dolaylı kayıp ve zara durumunda yine hasar karşılanmamaktadır.

AXA Artı Trafik Sigortası

AXA Artı Trafik Sigortası

Kasko yerine çok daha genişletilmiş bir trafik sigortası türüdür.

AXA Artı Trafik Sigortası ile çok daha fazla avantajlar elde ederek, istenmeyen durumlara karşı daha fazla olayı garanti kapsamı içine alabilirsiniz.

Sigorta Dünya’sının lider ve güçlü kuruluşu olarak görülmektedir. Kaza sonrasında araç ve kişisel yardım olarak iki şekilde yardımda bulunmaktadır.

AXA Artı Trafik Sigortası Avantajları

Araç yardımı ve kişisel yardım olarak iki çeşit yardım artısı bulunmaktadır.

Araç yardımında, sigortalı aracın çekilmesi, tamirat sonrası aracın çekilmesi, profesyonel sürücü temin edilmesi, vinç ile kurtarma hizmeti, bulunmayan yedek parça temini ve sigortalı aracı emanet etme gibi AXA Artı Sigorta ayrıcalıkları bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra kişisel yardımda ise kaza sonrası konaklama, seyahatin tamamlanması için ekibin gönderilmesi, tıbbi nakil, gerekli ilaçların sevki, kiralık araç, acil mesajların iletilmesi, cenazenin tıbbi uygun nakli ve tedavi sonrası kişinin kaldığı yere bırakılması gibi ayrıcalıklar bulunmaktadır.

AXA Artı Trafik Sigortası Neden Tercih Edilmelidir?

Artı trafik sigortası olarak bilinen bu sigorta, Zorunlu Trafik Sigortasından daha kapsamlı içeriğe sahiptir.

Teminatları içinde bulunan acil yardım 24 saat açık olmaktadır. Ayrıca araç bilgi hattı ile her türlü sorun için anında AXA Artı Trafik Sigortası ile güvenli iletişim kuruluyor.

Trafik Sigortası Ödeme

Trafik Sigortası Yaptırma

Her gün çeşitli kaza haberlerinden karşılaşmaktayız.

Bunun nedeni arabaların gittikçe çoğalması ve trafiğin artması olarak görülmektedir. Trafik kazaları sürücü deneyimli olsa dahi, herkesin başına gelebilecek kötü felaketlerdir.

Bunu daha dikkatli kullanım ve trafik kurallarına uyarak engelleyebilsek de anlık gelişen ya da karşıdaki sürücünün hatasından kaynaklanan sorunlardan dolayı yaşabilmekteyiz.

Trafik sigortası, kazaları durdurmaz ancak trafik sırasında uğradığınız zararı karşılayabilir.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, araç kullanan ve trafiğe çıkanların yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta poliçesidir.

Trafik sigortası yaptırmak araçların zorunlu olduğu bir durumdur. Yaptırmayan araçların yakalanması durumunda araçları bağlanır ve trafiğe çıkması yasal bir şekilde engellenir.

Günümüzde her beş araçtan bir tanesi Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamaktadır. Ve bu aslında kamu açısından oldukça önemli olan bir sigorta çeşididir.

Bu sigortayı yaptıran araç sahipleri herhangi bir kaza ile karşılaştıklarında, karşı tarafa verdiği hasarda yüzde kaç kusurlu ise sigorta yaptırdıkları şirket, karşı aracın hasarını o kadar karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Ödemeleri Nasıl Belirlenir?

Zorunlu Trafik Sigortasında poliçe primlerinde serbest tarife uygulamasına geçildi. Bu da sigorta şirketleri arasında rekabetin doğmasını sağlamıştır.

Rekabet ortamına geçildi ancak sigorta şirketinin vereceği güvenceler ve teminat tutarlarını Hazine Müsteşarlığı düzenlemeye devam etmektedir.

Buna göre Trafik Sigortası Güvenceleri olarak, bir kaza yaşanması halinde kişi başına verilecek ölüm ve tedavi tutarları, kaza başına verilecek ölüm ve tedavi tutarları ve son olarak kaza başına ödenecek maddi zararlar olarak bilinmektedir.

Neden Trafik Sigortası

Neden Trafik Sigortası?

Hazine Müsteşarlığı yeni kanunlar getirerek sigortaları iyileştirmek ve kamu düzenini sağlamak adına çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmalar kişiler için teminat ve güvenceler sağlamaktadır.

Bu güvencelere göre;

  • Kişi başına düşen ölüm masrafları
  • Kişi başına düşen tedavi masrafları
  • Kaza başına düşen maddi masrafları

Gibi durumlar teminat altına alınmakta ve kamu güvenliği sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra sigorta şirketleri kendi sigorta primlerini hazırladıkları için bir rekabet ortamı oluşmaktadır.

Bu durumda sigorta şirketleri en uygun sigorta teklifleri hazırlayarak bireylere sunmaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırarak kendinizi ve yanınızda bulunan 3. Şahısları güvence altına alırsınız.

Kaza sonrasında yanınızda bulunan kişilerin, ölüm ve tedavi masrafları sigorta şirketiniz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca karşı araçtaki hasarın yüzde kaçı sizin kusurunuzla ilgili hesaplanır ve o kadar ödemeyi sigorta acenteniz öder.

Trafik Sigortasının faydaları saymakla bitmez. Online teklif alma şansınız bulunmaktadır. Bu sayede hangi sigorta şirketini seçeceğinize siz karar verirsiniz.

Trafik Sigortası Güvence ve Teminatları

Kaza yapan aracın kusuru belirledikten sonra karşı araca sigorta şirketi tarafından ödeme yapılması gerekmektedir.

Bu ödeme 8 iş gün içinde yapılmak zorundadır. Tedavi ve ölüm masrafları da Hazine Müsteşarlığının belirlediği ölçüde, sigortalı aracın kaza yaptığı karşı araca ödenmektedir.

Trafik Sigortası Ak sigorta’da Yapılır

                                                                                     TRAFİK SİGORTASI AKSİGORTA’DA YAPILIR

 

Trafik sigortasının zorunlu hale gelmesinden sonra çoğu insan sigorta şirketleriyle samimi olmaya başlamıştır. Araç sayısının milyonları aşkın olduğu ülkemizde sigorta firmaları, yoğunluklu olarak trafik sigortasına yönelmektedirler. Bu kadar revaçta olan bir iş seçeneğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar tarafından sigorta firmaları açıldı ve sigorta işlemleri yapılmaktadır. Ancak çoğumuzun adını duymaya alışkın olduğu AKSigorta 50 yılı aşkın süredir bu işi meslek haline getirmiş durumda. Müşteri ve çalışan memnuniyetine çok önem veren sigorta şirketi birçok insanın memnuniyetini kazanmıştır.

 

Tüm ülkeye yayılmış sigorta ağı ile müşterilerine hizmet veren AKSigorta en uygun fiyatlarla ve ek seçeneklerle çalışmalarına devam etmektedir. Karayolları Kanunu’na tabii olan zorunlu trafik sigortası herhangi bir şekilde trafikte karıştığınız bir kaza sonucunda diğer tarafın yaya veya diğer bir aracın hasarını karşılamaktır. Trafiğe çıkan her araç için yapılması mecburidir. Birçok sigorta şirketinin olmasıyla bu durum rekabeti de beraberinde getirmektedir ve bu rekabetten en karlı çıkan ise müşteri olmaktadır.

 

trafik-sigortasi-nedir

Tercihi bütçesine uygun ve ihtiyaçlarını karşılayabilen sigorta şirketleriyle çalışmaktan yana kullanmaktadır. Kazadan sonra çekme veya kurtarma hizmeti veren AKSigota başka bir madde olarak koyduğu Ferdi Kaza ek teminatıyla ile sizin ya da beraberinizde araç içerisinde bulunan kişilerin tedavi masraflarını ya da sakatlanması, ölüm durumunda toplu para ödeme seçeneğiyle müşterilere ayrı bir kolaylık sağlamaktadır.