Trafik Sigortası Fiyatları Rotating Header Image

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

Zorunlu Trafik Sigortası adından da anlaşıldığı üzere, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırılması zorunlu olan araç sigortası türüdür. Üçüncü şahıslara gelecek hasarları karşılamaya yöneliktir. Kazalardan sonra, kabahat oranına bağlı olarak karşı tarafın malına veya canına gelen hasarı ya tamamen ya da kısmen karşılar. Trafik sigortası karayoluna çıkacak tüm motorlu araçlara yaptırılmalıdır. Polis kontrollerinde araçta bulunması gereken belgelerden bir tanesidir. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortası Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!

 

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, son 6 yılda trafik sigortasında 2.8 milyar TL zarar edildiği, toplanan primin hasarları karşılamaya yetmediğini belirterek, 2013’te başta prim artışı olmak üzere bazı önlemlerin alınacağını söyledi. Koçak, ticari sigortalarda da zarar edilmeye başlandığını açıkladı.

Sigortacılar, 2013’de başta trafik ve kasko olmak üzere, ticari sigortalarda da primleri artırmaya hazırlanıyor. Bir süredir özellikle zorunlu olan trafik sigortasında ciddi zarar eden ve 2012’de primleri yükseltmelerine rağmen yine de zarardan kurtulamayan sigorta şirketleri, 2013 yılında trafik sigortasında primleri yeniden artıracaklar. Aynı şekilde son iki yıldır ticari ve sınai sigortalarda da ciddi hasar ödeyen, bu nedenle de sigorta yaparken temkinli hareket eden sigortacılar; yeni yılda, sanayi kesimine yönelik sigorta poliçelerinde de fiyatları yükseltecekler. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortası, Doğrudan Tazmin Sistemi

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, trafik sigortasında uygulanması planlanan doğrudan tazmin sisteminin sigorta şirketlerinin hizmet kalitesinin artmasına yol açacağını ve böylece şirketlerin sigortalılarına bir adım daha yaklaşacağını belirtti

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, kara yollarında yaşanan kazalarda, trafik sigortası poliçesinde belirtilen sigortalı aracın karşı tarafa verdiği zararları tazmin ettiğini söyledi. Ülken, “Mevcut trafik sigortaları uygulamasında zarar gören taraf, kısmi ya da tam kusurlu olan karşı tarafın poliçesiyle yine karşı tarafın sigorta şirketinden zararını tazmin etmek yoluna gitmektedir. Doğrudan tazmin sistemiyse zarar görene, zararını kendi sigorta şirketinden tazmin etme imkanı sağlayacaktır. Kendi sigortalısının hasarını ödeyen sigorta şirketiyse yaptığı ödemeyi daha sonra kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden tahsil edecektir” dedi. Bu uygulamayla beraber sektörün tüketiciye bir adım daha yaklaşacağına dikkat çeken Ülken, sigortalıların diğer sigorta branşlarında olduğu gibi, hizmeti kendi acentesi ve sigorta şirketinden almanın rahatlığını yaşayacağını ifade etti. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortası Fiyatları

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un incelemelerine göre; araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası primlerinde ciddi artışlar oldu. Haziran 2012’de örnek bir sigorta şirketinden 305 liraya trafik sigortasını yaptıran 34 plakalı yeni tescil bir otomobilin bugün ödeyeceği sigorta primi 472 liraya çıkıyor. Aracın kayıtlı olduğu şehir, araç sahibinin yaşı ve sigorta geçmişine göre değişmekle birlikte trafik sigortası primlerine yüzde 50’ye varan zam yapıldı. Sitenin analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, sigorta yenilemesi yaptıranların da yüzde 20-25 arasında zamlı fiyatlarla karşılaşacağına dikkat çekerek, “Trafik sigortasında zarar eden şirketler primleri artırma yolunu seçti” dedi.

3 BÜYÜK İLDE DURUM (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortasında Plakaya Göre Farklı Prim Uygulaması

Bazı şehirlerde primlerin fahiş seviyelere çıkmasına yol açan ‘her kentte farklı sigorta’ uygulaması kaldırılıyor. Bunun yerine ABD’deki ‘riskli sürücü’ modeli getiriliyor. Ayrıca sürücüler hakkında sicil araştırması yapıp ilgili birimlere iletecek.

Alkollü araç kullanan, kural ihlali yapan, aşırı hız cezası alan ve ehliyetine el konulan sürücüler, diğerlerine göre 3-4 kat fazla prim ödeyecek. Emniyet, hazırladığı taslağı İçişleri Bakanlığı’na sundu.

Zaman’dan Bayram Kaya’nın haberine göre motorlu araçlar için mecburi olan trafik sigortası primlerinin kasko ücretine yaklaşması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 35 maddelik taslak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sunuldu. Düzenlemeyle, trafik sigortasında ‘coğrafî bölge’ tarifesi ortadan kaldırılıyor. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortası Fiyatlarında Hasarsızlık İndirimi

 

Sigorta şirketlerinin başlattığı yeni uygulamayla, kaza yapan sürücülerin zorunlu trafik sigortası bedelini, kaza yapmayan sürücülere oranla 2-3 kat daha fazla ödemeye başladığı bildirildi.

Her araç sahibince yaptırılması kanunen zorunlu bulunan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek zararları güvence altına alan trafik sigortası ücretinde son dönemde artış olurken, özellikle kaza yapan sürücülerin ödeyeceği miktarda 3 kata varan oranda yükseliş olduğu belirtildi. (daha&helliip;)

Trafik Sigortası Fiyatları 2013

Trafik Sigortası Fiyatları her yıl bir önceki yılı aratıyor. Konuyla ilgili her sigortalının bir şikayeti mevcut. Hazine Müsteşarlığına kadar ulaşan bu şikayetlerden sonra görünen o ki, bir düzenleme yapılacak.

Düzenleme 2 ayrıntıyı içeriyor.

1- Sigorta şirketleri fiyatlarını ilan edecekler:Bu biraz zor. Çünkü birçok araç tipinin bir çok hasarlılık veya hasarsızlık kademesi bulunacak, ve buna son yıllarda hepten artan ruhsat sahibine göre esnek fiyat uygulaması da eklenince neredeyse sayısız fiyat çıkacak. Sigorta şirketleri hangi birini ilan edecekler.

2-Sigortalılar primlerini kendileri hesaplayabilecekler. Bunun uygulanması gerçekten güzel olur ancak bu da beraberinde farklı sıkıntılar doğurabilir.

2013 trafik sigortası fiyatları ile ilgili gündemde bulunan haber aşağıda. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçe Fiyatları

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 2012 yılında zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarının aşırı derece yükseltildiğini söyleyerek, 2013 trafik sigortası fiyatlarının arttırılmaması için Maliye Bakanlığı’nın devreye girmesini istedi.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’de enflasyon rakamının düşmesine karşın, birçok zorunlu ödemeler, açıklanan enflasyon rakamlarının 10 katını bulabiliyor. 2011 yılı enflasyonu yüzde 10’larda iken, 2012 yılı için uygulanan zorunlu trafik sigortası poliçesi rakamları yüzde 30 ile yüzde 330 arasında artmıştır. Aynı artışın 2013 yılına yansıtılmasından dolayı endişeliyiz” dedi. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Trafik Sigortasız Otomobil ve Araçlar

Türkiye’de trafiğe çıkan araçların 3,5 milyonunun sigortasız olduğu açıklandı. Manisa, sigortasızlık oranı en yüksek il olarak kayıtlara geçti, İstanbul trafik sigortası ve Trabzon trafik sigortası ise en fazla sigortalı araç kullanılan şehirler oldu.
Trafik sigortası yapılması zorunlu olmasına rağmen bu konuya yeterli önem gösterilmiyor. Kazalarda sigortasız araç sahipleri büyük maddi külfet yaşıyor. Trafik kazasına sebep olan aracı sigortasız olan sürücü, hiçbir hak talep edemediği gibi üçüncü kişiye verdiği zarardan ötürü 250 bin TL’ye kadar tazminat ödemek zorunda kalabiliyor. Trafik sigortasının yıllık bedeli illere göre 175 ile 350 lira arasında değişiyor. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri:

Konya 2013 Trafik Sigortası Fiyatları

Binnur Bulgan, Konya’da maddi hasarları trafik kazalarının artması nedeniyle sigorta şirketlerinin zarar ettirmeyen, kaza yapmayan müşteriler aradığını söyledi.

En çok maddi hasarlı trafik kazalarının meydana geldiği iller arasında 3. sırada yer alan Konya’da, maddi hasarlı trafik kazalarının çok olması nedeniyle sigorta şirketleri yüksek ve eşitsiz bedeller talep ediyor
Türkiye İstatik Kurumu’nun verilerine göre Konya’da 2011 yılında 4 bin 825 kaza meydana geldi. Oluşan bu kazalarda 152 kişi hayatını kaybederken, 8 bin 787 kişi de yaralandı. Yaralı, ölümlü ve maddi hasarlı bu kazalar, trafik sigorta bedelinin Konya genelinde yükselmesini beraberinde getirdi. Devamlı yükseliş trendi gösteren trafik sigortasının primleri dudak uçuklatacak nitelikte yükseldi. Konya’da maddi hasarlı trafik kazalarının artması nedeniyle trafikte yapılması zorunlu olan sigorta bedellerinde yüksek artış meydana geldi. En çok maddi hasarlı trafik kazalarının meydana geldiği iller arasında İstanbul ve İzmir’den sonra üçüncü sırada bulunan Konya’ya sigorta şirketleri yüksel bedeller uyguluyor. Bu politikalar hiç kaza yapmayan vatandaşlara da uygulandığı için adaletsizlik oluşuyor. Her sigorta şirketi farklı bir tarife uyguluyor. Konya sigorta sektöründe faaliyet gösteren esnaf, poliçe fiyatlarındaki artışın hiç kaza yapmayanlara yansımasını adaletsizlik olarak değerlendirdi. (daha&helliip;)

Arama Kelimeleri: