Daha ucuzu yok !
En uygun kasko ve trafik sigortası fiyatları 1 dakika uzağında hemde yüzde 70 indirim hemen tıkla fiyat al !
FİYAT AL !

Trafik Sigortasında Kazanın Bildirilmesinde Zaman Aşımı

Trafik Sigortasında Kazanın Bildirilmesinde Zaman Aşımı

Trafik Sigortasında Zaman Aşımına Dikkat!

Trafik Sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre tüm motorlu taşıtlar tarafından yaptırılması zorunludur. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarı kabahat oranında karşılamaktadır. Özellikle yoğun trafiğin olduğu illerimizde stres, acele davranışlar ve dikkatsizlik nedeniyle kaza ile karşılaşma oranının çok yüksek olduğu farz edilirse trafik sigortası bir güvence olarak düşünülebilir. Bu nedenlerle sürücüler trafik sigortası yaptırmaktan kaçınmamalıdır. Trafik sigortasının bu kadar önemli olduğu düşünülürse trafik sigortası zaman aşımı süreleri de araç sahipleri için büyük önem arz etmektedir.

trafik-sigortasi

Araç sahipleri kazaya karıştıklarında trafik sigortasından yararlanabilmek için belirli bir süre içersinde yetkililere bildirim yapmak zorundadır. Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen trafik sigortası zaman aşımı süreleri zarar gören taraf için araç hasarlarında 2 yıl, bir yaralının veya ölümün olduğu kazalarda 8 yıl, birden fazla ölüm veya yaralanma varsa 15 yıldır. Sigortalı ise sorumluluğunu gerektirecek bir olay gerçekleştiğinde olaydan haberdar olduğu andan itibaren 5 gün içerisinde sigortacıya ihbarda bulunmak zorundadır. Trafik sigortası zaman aşımı süreleri bittikten sonra gerçekleştirilen talepler sigortacı tarafından karşılanmaz.

manisa-trafik-sigortasi

Trafiğe çıkan her araç can ve mal kaybına yol açabilir. Trafik sigortasının varlığı karşı tarafın zararını karşılayarak kaza yapanı büyük bir yükümlülükten kurtarır fakat trafik sigortası zaman aşımı süreleri unutulmamalı ve dikkate alınmalıdır. Aksi halde sigortanın hiçbir anlamı kalmayacaktır.

 

13 Mart 2016
2.412 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. hacı hüseyin ağın dedi ki:

    tek taraflı maddi hasarlarda sikorta siketi araç hasarlarını ödüyormu..

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?